6 groot dat door vermindering van het leerlingenaantal de vierde leerkracht ook de school zou moeten verlaten. Door de oorlogsomstandigheden in 1940-1945 kon de schoolbus gedurende een aantal jaren niet meer rijden. De naast het klooster wonende heer Jan Dol bracht tegen een vergoeding van 15,00 6,82) per week de kinderen naar school met paard en wagen. Toen de wagen van de heer Dol defect raakte en niet gerepareerd kon worden, leverde het vervoer van de schoolkinderen vanwege de oorlog een groot probleem op. Een aantal ouders dat hun kinderen niet lopend naar de r.-k. school in 't Veld wilde laten gaan, wist deze bij familie in andere gemeenten onder te brengen waar ze een r.-k. school konden bezoeken. Vanuit Nieuwe Niedorp ging er in die jaren ook een groep roomse kinderen dagelijks lopend via de Westerweg en Velderweg naar de school in 't Veld. Anderen namen de kortere weg naar 't Veld en maakten gebruik van de oude land- of kerkpaden door de weilanden. Ook kinderen die van de Langereis naar de openbare lagere school in het dorp kwamen, maakten gebruik van een landpad als kortere weg. In de herfst van 1946 diende zich een oplossing aan voor het vervoer naar de school in 't Veld. De kinderen gingen toen 's morgens om 7.30 uur naar de heilige mis waarna Leegwater uit 't Veld ze in een vrachtauto naar de school bracht en op gelijke wijze in de namiddag weer naar huis terug. Schoolbouw tot aan de Kroon afgewezen Al spoedig na beëindiging van de Tweede Wereldoorlog begon de strijd om een eigen katholiekenschool te kunnen bouwen. In december 1945 werd een verzoek daartoe ingediend bij, toen nog, de "Noodraad" van Nieuwe Niedorp. Het plan was een school te bouwen naast café Botman. Dit werd door de gemeente op formele gronden afgewezen. Op 8 februari 1946 had pater rector De Wit, naar aanleiding van de afwijzing, een gesprek op het gemeentehuis. In de notulen van het rectoraat noteert de rector: "de stemming was vijandig". Eén van de wethouders zei tegen de rector: "op alle punten waar ik u in deze zal ontmoeten zullen we U bestrijden". Het antwoord van de pater rector hierop was: "Alle middelen die de wet ons biedt zullen wij aangrijpen om een school te kunnen bouwen." Overigens erkende de rector ervan overtuigd te zijn dat het aantal kinderen die 4 km of meer van de r.-k. school in 't Veld woonden, niet het door de wet vereiste aantal van 50 zou kunnen halen. In april 1946 wordt er opnieuw een aangetekende brief verzonden, inhoudende een verzoek voor de bouw van een r.-k. school nabij de trambaan in Nieuwe Niedorp. Op 12 juli 1946 wordt het verzoek door de "Noodraad" besproken. In de aanvraag wordt verklaard, dat de nieuw te stichten school bezocht zal worden door 56 met naam vermelde leerlingen. Uit nader onderzoek door de gemeente was echter gebleken dat 17 leerlingen minder dan 4 km verwijderd woonden van de r.-k. school in 't Veld. Van de 56 leerlingen die vermeld stonden bleven er dus 39 over, terwijl er volgens de wet minimaal 50 waren vereist. Volgens de heer Poland van de r.-k. fractie, was de 4 km grens hier niet van toepassing aangezien de school die de kinderen thans bezochten per 1 augustus 1946 zou worden opgeheven met gevolg dat zij dan geen school meer zouden hebben. (Dit betreft de tijdelijke Wieringermeerschool bij de Hervormde Kerk). Omdat de meerderheid van mening was dat twee r.-k. scholen in de gemeente overdreven was, terwijl ook het leerlingental niet aan de wettelijke voorschriften kon voldoen, werd het verzoek afgewezen. Het kerkbestuur ging tegen dit besluit in beroep bij Gedeputeerde

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2007 | | pagina 6