-34- onduidelijke voormalige dijkbeloop ten noorden van Alkmaar na te speuren. Alsof de Rekere - tot op zekere hoogte de voorgangster van het Noordhollands Kanaal - zich ooit tot in de Alkmaarse Hout heeft uitgestrekt en de dijk ook. Hier had men juist iets zinvols kunnen toevoegen aan Schilstra's overbekende boek. Het zou helderheid kunnen verschaffen aan al die mensen die onze Omringdijk eens helemaal per auto of fiets willen afleggen, om over wandelen maar te zwijgen. Maar ondanks het feit dat de interesse voor de regionale geschiedenis enorm is toegenomen doet men om de haverklap Westfriesland geweld aan. Men heeft er voortdurend de mond vol van, zonder te weten waar men het nou precies over heeft. De malle borden met 'regio Westfriesland' getuigden al van een verbijsterende onwetendheid. Het bord langs de AC de Graafweg bij Hoogwoud is uiteindelijk verwijderd. Een Niedorper wethouder die volgens de Schager Courant 'uit Westfriesland vandaan kwam maar wel eens in een andere streek' wilde werken, heeft zich voor zijn gemis aan regionale basiskennis moeten verontschuldigen. In de omgeving van Enkhuizen interesseert men zich kennelijk niet zo voor de omgeving van Schagen. En nu dit boek dat 'de Westfriese Omringdijk' heet en de geschiedenis ervan heet te belichten, maar het traject feitelijk niet kent en zelfs ver valst. Ik vind dit alsnog een steek in de rug van onze verre voorouders die het zo vaak aan de stok hadden met Alk maar, met de Kennemers, met die Hollanders. Zelfs binnen het Westfries Genootschap neemt men dit probleem niet of nauwelijks serieus. Ik heb me daar al eens bijzonder boos gemaakt over zogenaamd Westfriese foto's uit de binnenstad van Alkmaar. Als aangevoerd excuus wijst men wel op de noordelijke uitbreiding van de stad binnen ons Westfriese gebied. Een zwak argument. Daar heeft de oude binnenstad niets, maar dan ook helemaal niets mee te maken. Laten we die overbekende Friese brug over het Noordhollands Kanaal maar als een soort grens beschouwen, dan zitten we tamelijk goed. Nieuwe Niedorp, oktober 2007 Gezicht op de Westfriese Omringdijk met rechts de Groetpolder en links één der Winkeler dijkhuizen op de plaats van een vroegere dijkdoorbraak, de Bobbewaal.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2007 | | pagina 34