-33- Onze Westfriese Omringdijk Zomaar ineens lag daar een nieuw plannetje. Een plannetje om een gedeelte van de Westfriesedijk, gelegen tussen Kolhorn en de Langereis, maar eens van een breder wegdek te voorzien. Dat zou mooi uitkomen voor allerlei vrachtverkeer, o.a. van de Hartweg en misschien ook wel voor de grote kaasfabriek in Lutjewinkel. Daarvoor moest de befaamde dijk - het langste en grootste monument van Nederland - juist hier opnieuw verlaagd en vernederd worden. Wie zich wel eens tussen vier en zes uur 's middags op deze 60 km weg bevindt verbaast zich over het feit dat zowel vrachtwagens als personenauto's niet de minste moeite hebben om er tenminste 80 te rijden. Harder kan ook. Dat dit vaak nogal onaangenaam voor de fietsers is, zal duidelijk zijn. Een apart fietspad terzijde van de dijk is bepaald geen slecht idee, ook al doet dit natuurlijk weer wat af aan - wat je zou kunnen noemen - de authentieke dijkervaring. Zo is dat nu eenmaal met meer asfalt. Gelukkig heeft de gemeenteraad van Niedorp zich en bloc tegen de rijwegverbreding verklaard zodat het gezonde verstand, wat dat betreft, lijkt te zegevieren. Maar wat heet gezond verstand? Er is opnieuw een boek verschenen over onze omringdijk. Dat mocht best wel na Schilstra's klassieker 'in de ban van de dijk' uit 1974. Het heet nu 'de Westfriese Omringdijk' met als ondertitel 'geschiedenis van een monument'. Het ziet er beslist mooi uit met een keur aan kleurenfoto's en is samengesteld door een viertal auteurs van wie Ruud Spruit, o.a. als directeur van het Westfries Museum, de bekendste is. De redactie was in handen van ene Arne Haytsma van het ROB (de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek). Dus vijf personen hebben zich ingespannen om iets te maken wat de moeite van het lezen waard zou zijn. Op grond van de toch niet al te positieve recensie had ik het nog niet aangeschaft. Iemand was echter zo aardig het mij cadeau te doen. Nu mag je eigenlijk een gekregen paard niet in de bek kijken, dus zal ik me beperken. Wat viel me onmiddellijk op bij het doorbladeren? Ik geloofde eigenlijk mijn ogen niet: de schrijvers hebben zonder pardon de Kennemerstad Alkmaar volledig ingelijfd, geannexeerd. Dat is uiteraard onvergefelijk. Op één van de eerste bladzijden staat een prachtig kaartje van Westfriesland en zijn om geving afgedrukt. Daar is met een dikke rode lijn een omringdijk ingetekend die nota bene heel Alkmaar omsluit. Te gek voor woorden. Men heeft kennelijk geen enkele moeite genomen het wat door Jan Keuken Een betreurenswaardige vergissing!

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2007 | | pagina 33