-30 Iets over molens en Pieter Steen Het jaar 2007, is behalve tot Cuypersjaar, ook nog eens tot het 'Jaar van de Molens' uitgeroepen. Natuurlijk met de bedoeling extra aandacht te vragen voor een belangrijk onderdeel van ons erfgoed. Ik mag dat wel, als zoiets maar niet elk jaar gebeurt. Overigens heeft Aat Wit, in zijn vorige artikel over 'Leven en werken in de Niedorperkogge', al heel wat over onze vroegere watermolens te berde gebracht. Onze Niedorper molenschat is beperkt. De enige watermolen die we nog hebben is de Westermolen aan de Oosterweg. Die wiekendrager mag gezien worden, en wat mij betreft, vooral als hij er lustig op los maalt. Dat gaat bij een stevige wind bepaald niet zachtzinnig. Wie afstapt en er even de tijd voor neemt komt absoluut onder de indruk. Op jonge kinderen kan het zelfs behoorlijk bedreigend overkomen. Ze denken al gauw dat zo'n draaiende wiek er best eens vanaf kan vliegen. Dan hebben we gelukkig nog de aardige korenmolen bij Oude Niedorp. Een sieraad aan de Wester Langereis en de A.C. de Graafweg. De slechts gedeeltelijk opgeknapte grote korenmolen in Barsingerhorn herinnert ons vooral aan vroeger tijden, net als de molenstomp van de Kostverloren Polder. Voor een historische club lijkt het me zeker de moeite waard om nog wat meer in herinnering te brengen. Laten we vanuit Nieuwe Niedorp eens een stukje naar het westen gaan en gewoon even 'aanklikken' wat we in vroeger tijd te zien zouden krijgen. Zonder er verder diep op in te gaan. In de eerste plaats kunnen we de statige korenmolen noemen aan de Oosterweg. Nog jaren heeft het restant dienst gedaan als opslagplaats van oud papier, voordat het werd opgeruimd en vervangen door een royaal woonhuis. Middenin het dorp, op een steenworp achter de huidige speeltuin, stond de indrukwekkende houtzaagmolen waar de Zaagmolenstraat nog aan herinnert. Een paar eeuwen eerder was er een houtzaagmolentje te vinden aan de zuidoostelijke oever van De Rijd. Het staat op een enkele oude kaart abusievelijk aangegeven als Soutmolen. Dat heeft nog wel eens iemand op het verkeerde been gezet. Aan de andere kant van De Rijd, een paar honderd meter de polder in, stond de Kostverlorenmolen, waarvan we nu nog de romp duidelijk kunnen herkennen, ook al is er een en ander aan veranderd. door Jan Keuken Op dit 18e eeuwse kaartje treft u behalve de Cost Verlooren Molen, de Layer Molen, de Nieuwe Molen en de Oude Nieudorper Molen ook de Hout Molen aan, die hier abusievelijk als Sout mole is gedrukt

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2007 | | pagina 30