een onmiskenbare functie bij de gebeden. Of hier ook gewijd muizenwater werd rondgesprenkeld? Dat zou heel goed kunnen. Zoiets gaf de gelovige landman waarschijnlijk meer zekerheid dan alleen een gebed. Uiteindelijk zou men zich kunnen afvragen welk schalkbeeldje nu eigenlijk de heilige Gertrudis voor stelt. Dat is moeilijk uit te maken. Van de twee vrouwspersonen geef ik persoonlijk de voorkeur aan degene met het groen blauwe kleed. In zwart-wit gaat het dan om het beeld met de donkere kap en de donkere ogen. Ze ziet er een ietsje indrukwekkender uit en de kleur van het habijt lijkt mij passend bij een vrouwelijke kloosterorde. Hoe het ook zij: onze vergeten Niedorpse heilige is weer min of meer thuisgebracht en heeft in dit verhaal het nodige eer- E herstel gekregen. Zij het met een niet geringe zuidelijke omweg. Vermoedelijk dankzij hun weinig in het oog springende positie hoog in de verschillende kruiskerken zullen allerlei heilige schalkbeeldjes de hervorming overleefd hebben en Abbegeerte in Niedorp was hierbij kennelijk geen uitzondering. -28- De zuidgevel van de kruiskerk te Nieuwe Niedorp. Een tekening waarschijnlijk gemaakt enkele jaren na de sloop van deze kerk in 1875 waarbij alleen de toren behouden bleef. In deze kerk bevonden zich de schalkbeeldjes waarover in dit en ook in het vorig informatieblad werd geschreven. De tekening werd al eerder gepubliceerd in het blad van december 1994. Literatuur: H. Janse: Stads- en dorpskerken in Noord-Holland E. den Hartog: De oudste kerken van Holland M. Madou: De heilige Gertrudis van Nijvel M. Vink-Sluis: Langs de oude Noord-Hollandse kerken Het Internet via Google Ten overvloede nog enige toeristische wetenswaardigheden: Oosthuizen is de plaats waar je met wat geluk de Niedorper schalkbeeldjes zelf kunt aanschouwen. De Grote Kerk moet dan toevallig wel open zijn en dat komt de laatste tijd wat minder voor. Je kunt misschien beter een afspraak maken met de sleutelbeheerder H.C.E.van Leuven, Schardam 30 1476 NB Schardam, telefoon 0299-401989 Aan Jabeek in Zuid-Limburg is in dit artikel nogal wat aandacht besteed en dat zou iemand extra nieuwsgierig kunnen maken. Vooral als hij of zij toch al in de buurt moet zijn. Als men het indrukwekkende interieur van de kerk wil bezichtigen is koster Hensgels de aangewezen persoon. Zijn telefoonnummer is 0464-424126. Is er behalve de Gertrudiskerk nog wat meer te beleven? De Jabeekse bossen aan de Roode beek schijnen alleszins de moeite waard, maar ook de typisch in carrévorm gebouwde oude Limburgse boerderijen vragen de nodige aandacht. Naar verluidt zijn

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2007 | | pagina 28