-25- ratten en de muizen. Het water uit de bron van Nijvel zou ratten en muizen helpen verdrijven! Zo'n wonderbaarlijke wereld moet iemand uit onze tijd wel met enige verbazing vervullen. Jabeek Enkele plaatsen in het zuiden van ons land zoals Geertruidenberg, Breda, Bergen op Zoom, Heerlen en Maarheeze erkennen Gertrudis als plaatselijke patrones. Het dorp waar de verering van onze Gertrudis opvallend levend werd gehouden is het kleine Jabeek in onze provincie Limburg. Het ligt nogal onopvallend ten zuidoosten van Sittard tegen de Duitse grens en het was tot de herindeling in 1982 zelfs de kleinste gemeente van ons land. De parochiekerk is aan Gertrudis gewijd en is grotendeels een schepping van een van onze beroemdste architecten, namelijk Pierre J.H. Cuypers. Pierre is geboren in het nabijgelegen Roermond. Hij is dan wel geen jggfepi* stichter van kerken zoals Gertrudis in de T eeuw, maar in V) de 19° eeuw wel de ontwerper '~~r> - van een zeer groot aantal kerken, ^■j^f Bij elkaar zo'n 80, voornamelijk in het zuiden van ons land. Beroemd is hij echter geworden door het Centraal station van De kerk van Jabeek is, afgezien van de toren, een schepping van Amsterdam het Rijksmuseum Cui|pe's en kasteel de Haar bij Haarzuylen. Toevallig is het jaar waarin ik me deze uitweiding veroorloof ook nog eens tot het Cuypersjaar gebombardeerd en wordt dat Centraal station als een van de tien mooiste gebouwen van ons land beschouwd. (Aldus een enquête van het dagblad Trouw.) Overigens is Cuypers de grote initiator geweest van de neogotische bouwstijl. De St. Gertrudiskerk in Jabeek is daar dan ook een treffend voorbeeld van, de veel oudere toren daargelaten. Dat kon trouwens ook gezegd worden van onze eigen neogotische kerk die in 1876 werd opgericht maar al in 1963 werd gesloopt. Ratten en muizen De Gertrudis verering in Jabeek gaat terug tot in de 17e eeuw. Van echte bedevaartgangers naar de parochiekerk is dan nog lang geen sprake. Het gaat in het begin van de 20e eeuw om pelgrims uit de omgeving van Jabeek en uit Duitsland. Die bidden de heilige bemiddelaarster hartstochtelijk om haar 'voorspraak' in de hemel ten einde muizen- en rattenplagen tegen te houden. Op de terugreis neemt men dan gezegend water mee. We zullen straks zien met welk doel. Op het oude gemeentewapen van Jabeek staat Gertrudis met staf afgebeeld, met op die staf enkele muizen. Haast vanzelfsprekend zijn er om haar de nodige Het wapen van Jabeek

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2007 | | pagina 25