Veranderingen Er is altijd wel iéts te vertellen over onze Niedorper architectuur en aanverwante zaken. Het eerste waar ik graag wat over wil zeggen is de nieuwe brug bij het zwarte huis van Spaansen. Die brug past er zo goed bij, datje eigenlijk meteen nieuwsgierig wordt naar de ontwerper. Of hebben we hier met een ontwerpster te maken uit eigen kring? Aan het Laagzijdje is intussen een zeer eenvoudige woning getransformeerd in een beeldbepalend bouwwerk van jewelste. Het simpele zadeldak is verwijderd en vervangen door een veel hogere ronde vorm. Met de oorspronkelijke puntgevel is men zeer fantasierijk om gesprongen zoals de foto laat zien. Aanvankelijk was ik bang dat het de omgeving weer meer kwaad zou doen Nieuwe Niedorp heeft er weer een bijzondere vorm bij (Jan goed. Van 'meerwaarde' naar 'minderwaarde' is zo gebeurd. Dat valt hier alleszins mee. De hoogte van de boerderij in de directe omgeving is duidelijk medebepalend voor het geheel. Het aardige Laagzijdje is gelukkig niet beschadigd. Het is wel zo, dat zo'n bijzondere vorm m.i. maar één maal in het dorp mag voor komen. Dat geldt eigenlijk nog sterker voor het zwarte huis van Spaansen, waaraan sommige mensen maar niet kunnen wennen. Ik vermoed dat juist die zwarte kleur op nogal wat verzet stuit. Zwart ziet men wellicht onbewust als de kleur van de dood en daar wordt men liever niet mee geconfronteerd. Of het moeten al schuren zijn, zoals bijvoorbeeld de turfschuren op de dijk in Kolhorn. Ik moet trouwens zeggen, dat ik van allerlei landbouwschuren, de zwarte schuur van de heer Smit aan de Kanaalweg een bijzonder goed voorbeeld vind. Laat ze alsjeblieft niet te veel opvallen, schilder ze zo donker mogelijk. En dan liefst zonder die opvallende witte of rode deuren. En laat niet allerlei kennissen hun oude bestelauto's, patatwagens of caravans naast zo'n onopvallend bouwwerk stallen. Vriendelijkheid moet niet ten koste gaan van onze landschappelijke waarden. Het ergste wat ik de laatste tijd te zien krijg is, gek genoeg, een spierwit geschilderd boetje met een groen deurtje dat in al zijn opdringerigheid en onbenulligheid be hoorlijk de aandacht vraagt. Dat merk je als je met je fiets over ons laatste stukje 'echte' trambaan rijdt. Met wit moet je oppassen: het valt nu eenmaal ongelofelijk op. Kennelijk zien de eigenaars dat anders, of ze zijn juist reuzentrots op hun creatie. -20- door Jan Keuken

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2007 | | pagina 20