-19- die moest je niet verkocht hebben, want als zo'n klein zootje 25 waard is, dan is het zeker de moeite ze te kweken. De helft die ik gehouden had plantte ik heel zorgvuldig op vier of vijf regels in de vruchtentuin, p/m 70 a 80 meter lang. De tuin was toen nog zwart onder de bomen en de klokjes deden het wonderbest. Kamp zag ze twee jaar later en kocht de helft voor 200 en rooide die dan nog zelf. De andere helft rooide ik en plantte ze opnieuw op een andere akker van de vruchtentuin. Ze groeiden weer zo voorspoedig, dat Kamp ze weer kocht, maar nu tweederde deel en dat voor de kapitale som van 800. De halve koopsom betaalde hij 29 april 1926 en de resterende 400 op 11 juni 1926 en rooide de bollen weer zelf. De betaling regelden wij zo om die 800 onverwacht inkomen over twee jaar te verdelen. Ons boekjaar liep toen van 1 mei tot 30 april. Ja, belastinginspecteur, zo is er toch wel eens iets wat de fiscus ontgaat. Als ik deze 800 in één jaar had ontvangen, was er allicht nog een aanslag gevolgd. Nu niet! Maar het verhaal over de klokjes is nog niet uit. Weer rooide ik de overgehouden regels en zette ze op een andere akker weer op. De regels 40 a 50 cm uit elkaar, de bolletjes een handbreed van elkaar af en twee bij elkaar. Dat was mijn manier van poten en dan langs een lijn en 3 a 4 cm diep. Dat was dus in 1926 en in plaats dat ze weer welig groeiden, werden ze ziek en zo erg, dat er zo goed als niets van overbleef. Maar een sneeuwklokje is taai en van sommige stukken was er hier en daar een in leven gebleven en die staken de kop weer op en vormden in de loop van de jaren weer flinke bossen. Ik besloot het nog eens te proberen. In 1953, toen ze ongeveer afgestorven waren, heb ik ze gerooid en direct weer gezet in de boomgaard die bij ons huis hoorde. Ze stonden nu weer waar wij ze vandaan hadden gehaald. Ik plantte ze heel zorgvuldig; ik was uit de boerderij vandaan en had dus alle tijd. Onder vruchtbomen, op een oppervlakte van ongeveer 250 m2 kwamen ze te staan. Ik hield ze goed uit het onkruid, strooide er in de herfst wat turfstrooisel over en mijn arbeid werd ruim beloond. Want in het voorjaar van 1956, dus drie jaar later, stonden ze er weer prachtig voor en tijdens mijn ziekte zijn ze gerooid en verder verzorgd door de heren Jo Bossen en zijn zoon Piet (alle eer aan hen). En wij ontvingen er p/m 525 voor, of laat ik liever zeggen, Co ontving het, want ik lag in het ziekenhuis. Maar toen waren wij er meteen af; ik kon er toch niets meer aan doen. Dit heb ik trouwens reeds eerder geschreven. Zo hadden wij in de loop van ongeveer 30 jaar voor 1550 aan sneeuwklokjes verkocht. En wij hadden er nooit één cent aan uit gegeven.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2007 | | pagina 19