15- Dit onderhoud is tamelijk duur: een laken 155 en nieuwe banden 200. Maar die houden het jaren uit. De oude banden hadden zeker wel 20 jaar gediend. Met het laken is dat wat anders. Dat is in IV2 a 2 jaar versleten. 't Is voor mij een zegen, dat biljart. Ik neem zodoende nog wat lichaamsbeweging en dat schiet er anders wel eens over. Ik ben een slechte loper gebleven, maar om het biljart, met de keu als steun gaat het en als ik stoot heb ik steun aan de biljarttafel. We zijn wel geen eerste klassers, maar spelen toch vrij behoorlijk. Open, ouderwets biljart wordt hier gespeeld. Dat tik, tik, tik en de ballen zoveel mogelijk bij elkaar houden, wordt hier niet gedaan. De ballen rollen hier van de ene kant naar de andere en zodoende heb je veel moeilijke stoten te maken. Hoe zal het biljartspel beoefend worden over 100 jaar? Het is nu ook al anders dan in mijn jeugd, want toen had elk biljart vier zakken op de hoeken. Nu niet meer en zo is het iets minder een kansspel geworden. Het vereist veel vaardigheid van de spelers. Maar nu genoeg over dat biljarten. Zo ik al verteld heb is er een groot grasveld voor onze bejaardenflat. Terwijl ik dit schrijf geven talrijke zwaluwen daarboven een vliegdemon- stratie. De jongen van de zwaluwen zijn nu volwassen en vliegen even sierlijk als de oude. Maar toch is er nog verschil. De jongen gaan wel eens even op de grond zitten. Vanmorgen nog zaten er acht bij elkaar. Enige jaren geleden was er in een tijdschrift een hele polemiek over de vraag of een zwaluw wel van de grond kon opvliegen. Er waren voor- en tegenstanders. Ik was geen abonnee, anders had ik ze uit de droom kunnen helpen. Wel heeft een zwaluw zwakke pootjes en lopen zoals andere vogels doen ze nooit. Maar als ze bezig zijn hun nest te bouwen halen ze de specie liefst uit de zwarte wal van een stuk bouwland en strijken dan ook op die wal neer. Als de jongen kunnen vliegen, maar nog wel door de ouden worden gevoed, doen ze dat in de vlucht. Meermalen heb ik het gezien. Bij het melken in de zomer was vlak bij het 'melkbon' (dat is de plaats in het weiland waar gemolken wordt red.) een schuur en op de goot daarvan zat soms een heel broedsel, 4 soms 5 stuks. Bij het voederen zweefden de ouders dan even voor de jongen en de bek met voedsel werd zo overgegeven, zonder dat de ouders ook maar eenmaal op de goot gingen zitten. Mooi gezicht! Soms zie je de jongen op een drooglijn zitten en dan gaat het op dezelfde manier. Ook heb ik nog eens wat anders beleefd in mijn lange jaren als boer. Ik had toen de koeien op een stuk land van de kerk aan 't Paadje en daar had ik een hok gemaakt voor de kalveren om geen last van ze te hebben bij het melken. Een leeuwerik steeg op en zong z'n hoogste lied. Wie dat nooit heeft gehoord in zijn leven, heeft wat gemist van Ook hier is het uitzicht enigszins veranderd. De voor malige provinciale weg houdt bij de Terdiekerweg op. De bushalte is opgeheven.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2007 | | pagina 15