-23- SchalkbeeSdjes uit de kerk van Nieuwe Niedorp In de Grote Kerk van Oosthuizen zijn bij de laatste restauratie, eind 2003 gereedgekomen, op de vier hoeken van het kruisgewelf schalkbeeldjes geplaatst die afkomstig zijn uit de Kruiskerk van Nieuwe Niedorp. De beeldjes ondersteunen als het ware het gewelf. Bij de sloop van deze kruiskerk in 1875 werden de houten beeldjes geschonken aan een museum. Zo staat het tenminste geschreven in het boek van Aat Wit, 'Historie van de Niedorpen en Winkel.' Veel is er over de beeldjes niet bekend. De namen van de vrouwenfiguren zijn Ipke en Geelstipke, de mannen zijn Boekmeijer en Abbegeerte. Men zegt dat volgens een legende deze beeldjes de stichters van de kerk voorstellen. Door de plaatsing van de schalkbeeldjes in de prachtig gerestaureerde Grote Kerk van Oosthuizen zijn ze gelukkig goed terechtgekomen op een niet al te ver van Nieuwe Niedorp gelegen plaats. Mocht u in de buurt van Oosthuizen zijn en de gelegenheid hebben een bezoek te brengen aan de Grote Kerk daar dan kan ik u dat aanbevelen. Die kerk heeft overigens weer niet zo'n bijbehorende toren zoals nu nog in Nieuwe Niedorp staat. In Oosthuizen wil men graag wat meer over de beeldjes weten vandaar dat de hulp is ingeroepen van Historisch Niedorp. Helaas moeten we het in dit geval laten afweten. We roepen daarom de hulp in van onze lezers. Weet u meer te melden over de beeldjes dan graag even een bericht naar één van onze bestuursleden. De mannenfiguren Boekmeijer en Abbegeerte en de vrouwenfiguren Ipke en Geelstipke, afkomstig uit de oude Kruiskerk van Nieuwe Niedorp die in 1875 werd afgebroken. (foto's Han Nieuwland) Jaap van Beek

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2007 | | pagina 23