worden ontslagen luidde als regel de uitslag van het gesprek. Om voor zijn soms grote gezin voldoende eten op tafel te hebben werd nog z.g.n. 'los werk' verricht, in de jaren 1930-1940 tegen een uurloon van 0,35 0,16). Meestal was dit bij de boeren of landbou wers. Molenaars waren idea listen die leefden voor hun beroep en het buiten zijn, waarbij ze ondanks de soms minder gemak kelijke bazen toch een betrekkelijk vrij en zelf standig leven hadden. Eenden bij de molen De molenaars moesten hun werkzaamheden voor de polder verrichten volgens de 'instructie voor de molenaar'Iedere polder had zijn instructie. Bij de één betrof dat nog geen tien artikelen, bij de ander was dit het dubbele aantal. Kwamen er klachten over de molenaar binnen dan werden de instructies erbij gehaald en werd de molenaar ter verantwoording geroepen. Comelis Smit, in 1865 molenaar van de Niedorperpolder, hield bij herhaling eenden om en in het water bij de molen, hoewel dit volgens zijn instructies was verboden. Aangezien Smit zich aan het verbod niet stoorde werd hem te verstaan gegeven: "de eenden opruimen of de molen per 1 mei 1866 ontruimen". De eenden werden door Smit opgeruimd. De molenaar was verplicht met zijn gezin in de molen te wonen. Op zijn erf en in de molen mocht zich, om brand tegen te gaan, geen vlas, stro, hooi of dergelijke bevinden en diende alles nagelaten te worden wat brand kon bevorderen. Inwoning van de ouders Het kwam nogal eens voor dat sommige families enkele generaties lang dezelfde molen bleven bedienen. Dit kon het gevolg zijn van de goede naam die zij als molenaar hadden, maar ook speelden er wel andere motieven mee. In 1809 werd Gerrit Kuiper, molenaar bij de Oosterpolder sedert 1786, ontslagen vanwege zijn hoge ouderdom en de in verband daarmee geringe activiteiten voor de polder. Als opvolger -8- mËËÈËÈËm De in 1917 in de Moerbeekerpolder geplaatste Hercules windmotor

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2006 | | pagina 8