Het beheer van de polder De Oosterkamper-poldermolen met het bestuur en de molenaar Voor het beheer van de polder werd een bestuur benoemd bestaande uit twee of meer molenmeesters die uit hun midden een voorzitter benoemden. De dijken werden verhoefslaagd, d.w.z. verdeeld onder de ingelanden. Deze moesten het aan hen toegewezen gedeelte dijk onderhouden. Al spoedig bleek dat dit onderhoud en ook dat van de sloten, veel te wensen overliet met gevolg dat de polders in moeilijkheden dreigden te komen. Bij de goedwillenden bestond dan ook de behoefte over machtsmiddelen te kunnen beschikken waarmede de ingelanden gedwongen konden worden de aan hen opgelegde verplichtingen ook uit te voeren. Hiertoe werd aan de overheid verzocht te mogen Keuren en Schouwen met het recht tot opleggen van boetes aan de onwilligen. 't Veld de schepradmolen door een Amerikaanse windmolen. len. Vanaf omstreeks 1930 deed de elektrische bemalings- wijze haar intrede. De Leijerpolder, Oosterkamper- polder en de Westerkamper- polder namen na veel onder ling gekibbel in 1924 het besluit om te gaan samenvoe gen en tot een nieuwe bema- lingswijze te komen. In aanwezigheid van het nieuwe W.O.L.-polderbestuur draaide het nieuwgebouwde elek trische gemaal op 2 april 1927 proef. De Weerepolder ging in 1932 over tot het elektrisch bemalen van de polder. De Moerbekerpolder had zijn poldermolen in 1917 vervan gen door een Hercules wind- motor, een type windmolen dat vergeleken kan worden met de Amerikaanse windmo- Stemgerechtigden Ingelanden waren de grondeigenaren en pachters in de polder. Aanvankelijk moesten zij minimaal 1 ha land bezitten om stemgerechtigd te zijn. Bezaten zij meer hectaren land dan mochten er ook meer stemmen worden uitgebracht. Om in het polderbestuur gekozen te kunnen worden was een minimaal landbezit van 3 ha vereist. Dit laatste gaf nogal eens aanleiding tot wrevel, vooral in de polders met veel kleinere bedrijven. In de Oosterkamperpolder waren omstreeks 1920 in totaal 28 stemgerechtigde ingelanden. Daarvan waren er echter slechts 12 verkiesbaar omdat die meer dan 3 ha -5-

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2006 | | pagina 5