-39- Twee nieuwe boeken over de geschiedenis van Barsingerhorn en het maritieme verleden van Kolhorn. mat alles persoonlijk ter plekke op, wat geen peuleschil was. Gewapend met pen, papier en meetketting trok hij in de zomermaanden van 1636 en 1637 met zijn hulpje erop uit en dwaalde door de drassige weilan den en rietvelden van de Braak. Op 6 november 1638 stapt Clooster naar het Winkeler Raadhuis en dient de eindafrekening in bij de Schepenen van Winkel. De totale kosten beliepen 204:-:-, maar omdat Clooster ook niet alleen van de wind kon leven, had hij op 24 maart 1638 al een voorschot van honderd gulden, negen stuivers en acht penningen ontvangen. Winkel, oktober 2006 Het eerste deel van het tweedelig werk over Kolhorn en Barsingerhorn is verschenen onder de titel "Varen voor de Kost - Kolhorn in de 17e en 18e eeuw". Deel twee "Kolhorn aan de Zuiderzee - zes generaties Westfriezen tijdens de Republiek", zal in het voorjaar van 2007 verschijnen. Mevrouw P.A.C. Prins-Poorter (1921) uit Glimmen bij Groningen heeft beide werken geschreven en Jan Smit verzorgt de uitgave van beide boekwerken. In "Varen voor de Kost" leest u over de historie van de twee dorpen Kolhorn en Barsingerhorn. Vooral over de handel en scheepvaart in de 17e en 18e eeuw. Turf was lange tijd het fundament van het bestaan. Hier is een apart hoofdstuk aan gewijd. Ook de keuren van het Schippersgilde van Kolhom worden uitgebreid behandeld. Tientallen schepen liggend in het 'Scheepshok' van Kolhorn, verwisselden in de loop der tijd van eigenaar. Dat waren vooral Kagen, Koffen, Lichters, Wijdschepen en Tjalken. Voor een overzicht van al die schepen heeft mevr. Poorter tientallen akten moeten uitpluizen. "Varen voor de Kost" is gesplitst in een tiental hoofdstukken en is 170 bladzijden groot. Bijna 150 illustraties verlevendigen de tekst. De verkoopprijs bedraagt 13,70. Het boek is verkrijgbaar bij: Jan Smit, Burgemeester Kosterstraat 16, Winkel, tel. 0224 541816. Verder bij Woninginrichting Ron van der Laan te Kolhorn en bij Boekhandel Julius te Nieuwe Niedorp. Deze foto is rond 1900 uit de kop van strijkmolen nr. 4 genomen. In de verste hoek (de zak) van de maalkolk zien we strijkmolen nr. 5. Uiterst links de Kromme Gouw richting Kolhorn en rechts van de molen de graslanden in de Braakpolder.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2006 | | pagina 39