-37- Een Landmeter In De polder Geleijn Pieterszoon Clooster Ik fiets nog wel eens over de dijk richting Kolhorn en altijd als ik de Boerensluis passeer, dan gaat automatisch mijn blik naar links, naar het oude land van de Braakpolder. Het is nog steeds onverkaveld gebied. In het meest noordelijke deel van de Braak kan je zelfs nog de oude 1T eeuwse kavelsloten zien liggen. Je ziet er nog veel kronkelende slootjes en dus ook grillig gevormde kleine grasperceeltjes en midden door de polder loopt de oude molensloot. Een mooi gebied dus, waar ik graag naar kijk. Maar voor dit artikel over de Braakpolder moet ik toch terug naar pakweg 25 jaar geleden, naar de tijd dat ik het boek van Schilstra "In de ban van de Dijk" in handen kreeg. Ik kocht het boek voornamelijk voor de afdruk van de kaart van de "Braeckges ende Sijgerijdt". Schilstra schreef er terecht bij, "wat een prachtige kaart, in 1637 door landmeter Geleijn Pietersz Clooster gemaakt." Verder besteedde ik niet zoveel aandacht aan de naam van de landmeter. Wel viel het me op dat Geleijn Clooster zo'n mooi handschrift bezat. De tekst, met zwierige krullen, onder de kaart neemt minstens zoveel ruimte in als de kaart zelf. Ook zijn zwierige handtekening mag er zijn. De kaart heb ik nog regelmatig bekeken, maar Geleijn Clooster raakte bij mij een beetje in de vergetelheid. Dat bleef zo tot de zomer van 1990 Jan Keuken een artikel schreef over 'een landmeter in het Clooster'. In het artikel komt het zogenaamde 'Clooster', ten zuidoosten van Zijdewind ter sprake, waar door Jan Smit Het juweeltje van Geleijn Pietersz Clooster

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2006 | | pagina 37