-36- verwijderen en prepareren. Als prettig aanvoelend slaapkamerkleed heeft de vacht heel lang gefunctioneerd. En als dat zo in ons spel te pas kwam sloegen wij hem om ons heen en werden we ineens hond, leeuw of tijger. Uiteindelijk is hij uit ons ouderlijk huis verdwenen. Waarschijnlijk als volkomen versleten tapijtje weggegooid. Een beetje spijtig, ik had er graag nog een foto van gemaakt. De familie Visser had zeker iets met fietsen. Op de schuurzolder van hun voormalige familiehuis waren nog lange tijd roestige resten van buitengewoon merkwaardige rijwielen te vinden. Rijwielen uit de oertijd, zogezegd. 't Schijnt dat die in mijn jongenstijd ongemerkt zijn overgedaan aan het museum van Burgers Rijwielen, de eerste Nederlandse fietsenfabriek uit 1869. Die fabriek is al lang ter ziele en dat museum ongetwijfeld ook. Hopelijk zijn de museumstukken niet verloren gegaan maar respectvol afgestaan aan het Nationaal Fietsmuseum in Nijmegen. Ik zal er een dezer dagen eens een kijkje nemen. Om even wat dichter bij huis te blijven: Laatst reed ik op het fietspad naar het winkelcentrum. In de berm een dame met aangelijnd een grote hond, misschien een herder. Het dier stak plotseling het fietspad over en ik kon nog net met mijn vrijwel nieuwe Gazelle een noodstop maken. Dankzij deze noodstop reed ik het grote beest niet aan en ging ik gelukkig niet over de kop. Je zou je nek kunnen breken, al ligt een heupbreuk waarschijnlijk meer voor de hand. Daar moet je als 70- jarige toch niet aan denken. Helaas brak er aan mijn voorvork wel het een en ander waardoor het voorwiel volledig blokkeerde. Nam de dame hiervoor enige verantwoordelijkheid? Ze dacht er eenvoudig niet over. 'Hij kwam alleen maar vriendelijk op U toe' was haar commentaar. Ze voegde er nog aan toe, dat de fiets ook wel kapot was gegaan als ik plotseling voor een auto had moeten stoppen... Het was zo'n oerdegelijke zware Gazelle die ik verder het fietspad af mocht sjouwen in de stellige overtuiging buitengewoon honds behandeld te zijn. Hoe komt het toch dat sommige hondenliefhebbers geen enkele kritiek in verband met hun viervoeter kunnen verdragen? Ik vertelde mijn belevenis aan de bekende Marijke Barten uit Winkel. Zij had toevallig ook een dergelijke ervaring. Ze liep in het Pettemerbos te wandelen toen ze tot haar grote ontsteltenis ineens een hond op haar nek voelde springen. Commentaar van de eigenares: 'Als U niet van honden houdt moet U hier niet lopen!' Marijke was te verbouwereerd om haar nog van repliek te dienen. Zelfs het feit dat honden in dat bos aangelijnd behoren te worden kwam niet over haar lippen. Met sommige hondenbezitters is het wel héél slecht kersen eten. De broer van Arie, Maurits (Maus) Visser (de latere rector-magnificus van de Landbouwhogeschool te Wagenin- gen) op zijn vélocipède. Nieuwe Niedorp, oktober 2006

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2006 | | pagina 36