-34- Zijn er ook nog andere namen enigszins te lokaliseren? Heel misschien zou Crepelfliet in Cromwater kunnen worden vertaald, een watertje dat eertijds ten zuiden van Kal verdijk te vinden was. Maar het zou, gelet op de volgorde der namen, ook heel goed op een aparte kreek kunnen slaan in de buurt van Hargen. En daar is eigenlijk nog een bijzonder goede reden voor aan te voeren. De kuststrook vormde eeuwenlang niet alleen de meest ideale woonplek, maar leverde tevens de meest aangewezen weg naar noordelijke streken, hetzij over het strand, hetzij langs de binnenduinen. Vanuit Hollands standpunt was de begrenzing van het grote moerasgebied dus aan de westzijde nogal gemak kelijk aan te geven, in te genstelling tot de West-Frie se oostzijde. Oostelijk van Winkel was waarschijnlijk sprake van vrijwel onbe woonde en nauwelijks be gaanbare moerasgebieden. Venen die zich nog vele kilometers uitstrekten, als het ware wachtend op toe komstige stormvloeden die al dat veen uiteindelijk zou den wegspoelen tot één groot meer, het zogeheten Meer van Wieringen. Om terug te keren naar de inleidende zinnen van dit artikeltje: veel historische beschrijvingen zijn niet meer of minder dan voorlopige interpretaties. Interpretaties die nu eenmaal af en toe moeten worden bijgesteld. Dat geldt zeker voor de historische geografie van ons eigen gebied. Naar mijn smaak maakt dat de geschiedenis van ons landschap nou juist zo buitengewoon interessant. Dit kaartje is een uitsnede uit de beroemde kaart van Joost Jansz Beeldsnijder (1575). Het geeft als het ware een restant aan van de waterige toestanden die hier in de 12e eeuw heersten. Nieuwe Niedorp, oktober 2006 Literatuur o.a.: Beeldkwaliteitsplan 't Veld-Noord (Bugel Hajema) Informatieblad Hist. Niedorp nr. 28, Over Beetsen e.a. water Van Rentersluze tot Strijkmolen (J. Beenakker) Bijdrage tot de Hist. Geografie van Kennemerland (J.K. de Cock) Handboek der Middelnederlandse Geographie L.Ph.C. van den Bergh) Archeo-logica (F. Diederik) Het Plaatsnamenboek (G. van Berkel en K. Samplonius) Historisch Nieuwsblad (warm aanbevolen)

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2006 | | pagina 34