-33- de andere ergens binnen het gebied. Op dit ogenblik lijkt het alsof dat Geddingmore zich mogelijk veel verder heeft uitgestrekt dan vroeger wel werd aangenomen. Aan de westkant vanaf de duinen bij Harecherenord (ergens vlakbij Hargen) en het op slechts enkele kilometers noordelijk te lokaliseren Warachnes, bij de Warge- of Wargeneslaan. Aan de oostzijde tot over de hoge kreekrug van het beroemde Gat van Bergen waarop zowel Winkel als de Lutjewinkeler Weere ontstaan zijn. Misschien is het interessant om nog iets over dat Harecherenord te zeggen. Dat ord of oord wijst in het algemeen op oeverland of een uitstekende punt in het water, een landtong. Het voormalige riviertje de Rekere mondde in de buurt van Hargen uit in het grote zeegat de Zipe (Zijpe) daarbij wellicht een soort schiereiland vormend maar in elk geval oeverland. Ove rigens was deze Rekere in beginsel geen rivier, maar een ver doorgedrongen kreek, tot zelfs voorbij Alkmaar. Omdat er waarschijnlijk nogal wat lezers zijn die nooit van de Rekere hebben gehoord even een uitweiding: Warachnes is hier heel goed vergelijkbaar met dat Hargeroord want 'nes' betekent ook 'landtong'. Bij dat warach valt misschien te denken aan het Noord-Friese 'warren' dat op laaggelegen graslanden of oeverlanden betrekking heeft. De plek die volgens mij aan de oude naam herinnert ligt vlakbij de Oude Schoorlsche Zeedijk. Hoe nat de directe omgeving van Hargen eertijds is geweest blijkt bijvoorbeeld ook uit de naam Groet. Deze gaat terug op de middeleeuwse naam groede, dat landaanwas betekende, aangeslibd en aangegroeid buitendijks land. (Onze eigen Groetpolder kent precies dezelfde afleiding.) Dit aantrekkelijke landschap is te vinden tussen de duinen en de zuidelijke rand van De Zijpe. De Warge(nes)laan is het veldweg- getje dat aan de overkant van de brug nog net zichtbaar is in de Groeterpolder. Die Rekere was hét scheidingswater tussen de Hollanders en de eigenzinnige West- Friezen. In de 12e eeuw staken onze voorvaderen bij herhaling dit water over om Alkmaar zo veel mogelijk schade te berokkenen. We weten zelfs hoe de ondiepe plek heette waar die oversteek plaats vond. Die werd de Occenvorth genoemd. Vorth is voorde, de bekende term voor een doorwaadbare plaats. En bij occen denken we aan ossen. Het zal dus wel geen toeval zijn dat (de) Koedijk indertijd langs de Rekere liep tegenwoordig het Noordhollandsch Kanaal). De eerste lettergreep van Rekere heeft waarschijnlijk met 'ree' te maken waarmee destijds een scheidingssloot werd aangeduid.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2006 | | pagina 33