-32- tegengehouden door een nu nog altijd duidelijk aanwezig dijklichaam onder en langs de Oosterweg. De banne (gemeente) Winkel moest voor het bovenloopje van het prille beekje maar een andere afwatering regelen. Dat zal wellicht geen groot probleem zijn geweest. De oorsprong van de beek brengt ons meteen op een heel ander interessant punt. De oude naam Overewinkel is eerder wel geïnterpreteerd als een woonplaats over een verondersteld moerasriviertje met de naam de Winkel. Maar zeker zo waarschijnlijk lijkt het bij nader inzien, dat Overewinkel 'hoger liggend stuk grond' heeft betekend. Zo'n totaal andere uitleg blijkt heel goed mogelijk. Ter illustratie en vergelijking even twee vliegen in één klap: ik noem hier Ureterp, een dorp in Friesland. Het werd vroeger geschreven als Urathorp, waarbij 'ur' volgens de taalkundigen als 'over' hier in feite 'hoger gelegen' betekent en thorp, zoals hierboven al vermeld, gewoon dorp. Er is bij dit dorp echt geen sprake geweest van een door mensen opgeworpen verhoging tegen overstromingen. Zoiets heette trouwens in Noord-Nederland aanvankelijk een 'wierde'. Veel plaatsnamen eindigen daar nog op 'wier(de)' of enigszins verbasterd als 'werd', bijvoorbeeld het beroemde Jorwerd van Geert Mak. Bij ons in Noord-Holland is een terp echter wel degelijk een hoogte, zoals bijv. Avendoip bij Schagen. Op het kaartje van onze Beets (ca. 1900) is op de rand van de veer ook nog een aanzienlijke terp te vinden! waarschijnlijk de Weere. Geddingmore Mogen we Overewinkel als de meest oorspronkelijke naam van Winkel aannemen? Voorlopig wel. Dat Overewinkel wordt vlak voor Brunwere in de beschrijving van het grote aangrenzend moerasgebied Geddingmore genoemd. Brunwere is in de loop der tijd vereenvoudigd tot Misschien door het werkelijk verdwijnen van het 'brune' oftewel de 'bruine turfaarde'. Maar vrijwel alle plaatsnamen veranderen in de loop van de tijd. Soms een klein beetje, soms nog duidelijk herken baar en soms volkomen onher kenbaar. Om alle plaatsen nog even te berde te brengen die in de eerste helft van de 12e eeuw bij dit gebied worden opgenoemd: Harecheren- ord, Crepelfliet, Warachnes en verder Sibodesmaer, Thiadenvenne, Notlevenes, Overewinkel en Brunwere. Alleen de eerste drie zouden volgens de Latijnse tekst aan de buitenkant van het gebied liggen, De Lutjewinkeler Weere met de Weeresloot

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2006 | | pagina 32