-30- behouden uit de tijd dat het Hollands hier nog geen of weinig opgang had gemaakt, anders was het wel de Laak geworden. We hebben dus met een behoorlijk oud middeleeuws watertje te maken. Jan Beenakker besteedt er in zijn studie van onze waterschapsgeschiedenis en landschapsontwikkeling, neergelegd in zijn boek 'Van Rentersluze tot Strijkmolen', geen woord aan. Hij vond het dus in het grote verband van onze koggen van geen enkel belang. Ik meen dat hij hierin gelijk heeft, 't Watertje zal, hoe dan ook ontstaan, waarschijnlijk slechts een zeer beperkte lokale betekenis hebben gehad. Het externe bureau heeft zich m.i. wel wat erg eenzijdig georiënteerd en er zich blijkbaar met een enkel informatief geschrift vanaf gemaakt. Ondanks mijn bemerkingen heeft men het kennelijk niet nodig gevonden iets aan het concept te veranderen getuige het uiteindelijke 'beeldkwaliteitsplan'. Voor de nieuwe woonwijk maakt dat overigens niets uit. De Beets Het was misschien ook wat zinvoller geweest om in verband met 't Veld-Noord onze Beets te noemen die eertijds vanaf het Winkelerzand via een typische veerverkaveling vanaf de Westerweg 't veld binnenstroomde. Die hoofdbeek liep door het gebied de 'Bee(t)sen' en eindigde bij de Beijtse- (ofwel Beetse) brug. Hij stroomde vandaar waarschijnlijk verder naar het noordwesten. Hoe precies is tot dusver onduidelijk. In de loop der tijd zijn er zoveel veranderingen in de oorspronkelijke 'veer', dat deze moeilijk meer herkend werd. De veranderingen hebben waarschijnlijk plaats gehad na het bepolderen van het gebied. De hoofdbeek, afkomstig van het Winkeler Zand, stroomde o.a. door de zogeheten 'Beetsen' en vervolgens onder de Beijtse- of Beetsebrug door. Waarheen is nog volstrekt onduidelijk.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2006 | | pagina 30