-29- In het concept heeft men het over een stuk onverkaveld land tussen Geddingmore en Niedorp dat voor gemeenschappelijke beweiding werd benut. Met Niedorp zal men, neem ik aan, wel Oude Niedorp bedoelen omdat Nieuwe Niedorp van jongere datum is. Over dat Geddingmore moet maar eens worden gezegd dat mogelijk het héle gebied van 't Veld, of tenminste een groot deel daarvan, eertijds nog tot dit moerasgebied gerekend moest worden. Maar hoe dan ook, eenmaal is men toch begonnen met ontginningen en wel in zeer onregelmatige blokken. Blokken waaraan te zien of te raden is, dat men zo hier en daar op een wat hogere of opgehoogde plek een boerderijtje heeft gezet om in een persoonlijke kampontginning de directe omgeving te lijf te gaan. De namen Wester- en Oosterkampen herinneren ons hier nog aan. Is het echt onmogelijk dat de Rijdersstraat of daaromtrent een ontginningsbasis is geweest? Nee, maar zéér onwaarschijnlijk. Het dijkje is, naar het zich laat aanzien, pas aangelegd als waterkering van een nabijgelegen polder. Dat zou wellicht de Leijerpolder kunnen zijn. Bepoldering vond betrekkelijk laat plaats nadat het venige land door ontwatering, oxidatie en inklinking behoorlijk diep was ingezakt. Er was hier oorspronkelijk dus noch een dijk, noch een moerasbeek, noch een natuurlijke langgerekte hoogte van waaruit een ontginning vanzelfsprekend kon worden ondernomen. De dorpsnaam 't Veld geeft eigenlijk exact aan waar de oorsprong van de huidige bebouwing moet worden gezocht. langs de Leekerweg bij Barsingerhorn om vervolgens af te buigen. Allerlei zijriviertjes zouden in deze Leek als dé hoofdwaterloop afgewaterd hebben, met name de Moerbeek. Langs deze Leek zou een dijk zijn aangelegd waar mogelijk een deel van de bewoners van het overstroomde Geddingmore hun heil hebben gezocht. In principe op de plaats waar de bocht naar het westen wordt gemaakt en juist op die hoek zou de naam Barsingerhorn zijn terug te voeren. (Horn betekent nu eenmaal hoek.) Dit alles wordt gelukkig niet met stelligheid beweerd, maar als waarschijnlijkheid. Het lijkt mij allemaal niet zo erg waarschijnlijk. Om te beginnen is die dijk van Barsingerhorn m.i. een voorganger van de Westfriesedijk en het lijkt mij dan niet meer dan logisch dat die Leek hier direct via het aanwezige voorland in zee is gevloeid in plaats van de hoek om te slaan richting Schagen. Die Leek heeft zijn Lriese naam Iets verder in de 'ruimtelijke analy se' weidt men uit over de vroege wa terlopen in ons ge bied en wordt de wat ver afgelegen Leek als veron derstelde hoofd beek te berde ge bracht. Deze Leek zou onder andere gelopen hebben

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2006 | | pagina 29