meer. Er is door mij nog voorgesteld om iets te doen met de oude gemeentegrens tussen Oude en Nieuwe om 'rijke Hollanders' die kant op te trekken. Met de nuchterheid van de Groningers waren helaas nogal wat interessante zaken in de loop der tijd opgeruimd. Uiteraard van die dingen die geen praktisch nut meer hadden. Ik heb voorgesteld om dan maar hier en daar aan te geven waar bijvoorbeeld een molen gestaan had of een sluis was geweestEventueel met kleur of afwijkende stenen op het wegdek en in elk geval een mooi informatiebord. Je moet toch wat. Trouwens binnen onze eigen club heb ik wel eens een lans trachten te breken voor iets dergelijks in Verlaat. Laten zien waar dat verlaat nou precies lag. Die oude sluis is voor onze voorouders eeuwenlang van het grootste belang geweest. Een nieuw idee is zo'n markering trouwens niet. Wie wel eens bij de dom van Utrecht heeft rondgelopen en naar het plaveisel heeft gekeken kan er over meepraten. Of men in 't Veld nog iets zinvols onderneemt met mijn lichtvoetige suggesties is de vraag. Heel erg belangrijk vind ik het niet. Maar laten we eens kijken wat er in zo'n concept over de lokale historie zoal geschreven staat. Een onwaarschijnlijke conclusie Ik lees over de Rijdersstraat (genoemd naar het kleine poldertje de Tjaddinxrijt) dat deze 'binnenwaterkerende kade fungeerde als ontginnings- en bewoningsas'. Dat klinkt heel belangwekkend, maar het komt naar mijn mening uit de hoge hoed. Op z'n minst had er 'misschien' bij horen te staan. Wie hier vele eeuwen geleden enigszins droge voeten wilde houden zocht bij voorkeur de oude hogere kreekruggen of oeverwallen op. Vrijwel alle dorpen in de omgeving zijn daar in beginsel op gevestigd. Op de hoogtekaarten ziet het dorpje Zijdewind er wat dat betreft heel wat vanzelfsprekender uit dan die Rijdersstraat! Omstreeks 1800 stond er in 't Veld nog slechts een handvol huisjes om de kerk op een relatief wat hogere en dus drogere plek. Maar op het lange stuk van de Rijdersstraat naar de zijdewind (dijk), ressorterend onder Oude Niedorp, stonden slechts twee boerderijtjes en één huisje. Lang geleden was het veld waarschijnlijk gewoon in gebruik als gemeenschappelijk weidegebied dat geregeld vanaf de herfst tot in 't voorjaar onder water stond. Niedorp, maar in feite is de oude grenssloot daar allang verdwenen. 't Zelfde geldt voor histo rische kerkenpaden. Lang geleden ben ik nog enigszins betrokken geweest bij de plannen voor de zogeheten Blauwe Stad ten noorden van Winschoten. Men wilde dat het landschap in de omgeving van het nieuw aan te leggen meer ook interessant genoeg zou zijn -28-

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2006 | | pagina 28