-27- Tussen Beets en Leek aantekeningen bij ons laat-middeleeuwse landschap (1000 - 1500) Woord vooraf Wie in de Geschiedenis duikt krijgt onherroepelijk te maken met interpretaties. Sommige zogenaamd onomstotelijke fei ten blijken na verloop van tijd toch een misvatting of veel meer gekleurd dan je voor mogelijk hield. Hoe komt dat? Men wordt in zijn opvattingen voortdurend gestuurd door eigen kennis en achtergronden en de behoefte om dat vervolgens zinvol te gebrui ken. Vrijwel alles wat de mens dagelijks onderneemt is nu eenmaal gebaseerd op wat hij aan kennis en inzicht tot op dit moment verworven heeft. Dat is simpelweg zijn eigen geschiedenis. Het meest aansprekende geschiedenistijdschrift van deze tijd, het 'Historisch Nieuwsblad' begaat keer op keer een eigenaardige vergissing door met grote letters te stellen, dat 'de mens nooit iets zal leren van zijn geschiedenis'. Op de keper beschouwd is dat dus onzin. Maar men doelt hier natuurlijk helemaal niet op de persoonlijke maar op dé algemene geschiedenis. En dan nog. We nemen ongelofelijk veel over van wat door anderen in het verleden bereikt is. Je mocht wel gek zijn om dat niet te doen. En dat geldt uiteraard ook voor alle geschiedschrijvers. Dit ter inleiding. 't Veld-Noord Tegenwoordig voelt elke verstandige gemeente zich genoodzaakt om bij het aanwijzen van een plaats voor een nieuwe woonwijk een extern bureau in de arm te nemen om aan allerlei bijzondere randvoorwaarden te voldoen. Dat bureau moet er voor zorgen dat de plannen zonder al te veel gezeur en oponthoud worden goedgekeurd. Voor me ligt het zogenoemde 'Beeldkwaliteitsplan 't Veld' als conceptversie. Er komt een nieuwe wijk tussen de Zwarteweg en de Valbrugweg ten noordwesten van de Pastoor Cleerbesemlaan en de Wilhelminalaan. Men zou kunnen raden waar het met de planning tegenwoordig om gaat: er moet een goede ontsluiting zijn, er moet behoorlijk wat groen in komen en natuurlijk water. Water is na alle demping in de vorige eeuw weer helemaal terug. Verder dient men positief om te springen met nog aanwezige historische zaken. Maar na de grote verkaveling is er van historische zaken in het agrarische gebied tussen de Zwarteweg en de Valbrugweg eigenlijk geen sprake door Jan Keuken

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2006 | | pagina 27