-19- tweede zoon, Koenraad, was wat gewilliger, maar kreeg als koning uitermate weinig zeggenschap. De Duitse landen hadden kennelijk niet veel met hem op. In Italië behaalde vader Frederik ineens nederlaag op nederlaag. En tot overmaat van ramp trokken er bedelmonniken rond die, als afgezanten van Innocentius IV, de gelovigen tegen hem opzetten. Hij werd vereenzelvigd met de antichrist en hij werd er zelfs van beschuldigd samen met zijn kanselier een boek te hebben geschreven waarin Mozes, Jezus en Mohammed als oplichters werden gekenschetst. Geen wonder dat hij in 1245 opnieuw in de ban werd gedaan en vervallen werd verklaard van al zijn Duitse lenen. De zeer godsdienstige en krijgshaftige Willem II mocht van Innocentius IV proberen om orde op zaken te stellen. Aanvankelijk, gek genoeg, als een soort 'tegenkoning' omdat de onmachtige Koenraad nog niet van het toneel was verdwenen. Deze stierf echter in 1254, zodat er toch nog een paar jaar voor Willems echte koningsschap zouden overschieten. Intussen hadden de aanhangers van keizer Frederik zich niet zomaar gewon nen gegeven. Het kostte Willem zelfs een half jaar om de belangrijke keizers- stad Aken in te ne men. Dat lukte uiteindelijk, met no ta bene de hulp van West-Friezen. Die waren zó vertrouwd met water dat juist zij een noodzakelijk geachte inundatie mochten regelen. Hierna volgden er in de loop van zo'n tiental jaren meer steden die Willem aan zijn zegekar kon binden. Hij zou op de duur zeker in Rome tot keizer zijn gekroond als hij niet door het West-Friese ijs was gezakt. Een 'roemrijke en nog veel belovende carrière' vond hier dus een uiterst kil einde. Waar dat precies gebeurde zal wel altijd onduidelijk blijven en waar zijn lijk eens verstopt lag onder een haardplaat zeer waarschijnlijk ook. In elk geval liggen zowel de Koningspade als de Berkmeer op een te verwaarlozen afstand van onze Fangereis, die hoogst eigenaardige grens tussen twee West-Friese gebieden. We moesten dat grenswater toch maar wat vaker oversteken. De West-Frisiaboerderij op zich is best de moeite van een bezoek waard en die goed bedoelde kapel van Adriaan is uiteindelijk toch een monument. Nieuwe Niedorp, oktober 2006 Literatuur o.a.: Ronald de Graaf: 'Oorlog om Holland' en 'De koning, het ijs en de dood' in WFON 2006 P. Bossen: Kroniek van de dorpen Aartswoud en Hoogwoud C. D. J. Brandt, H. van Werveke e.a.: Wereldgeschiedenis deel IV Het weinig eervolle einde van een koning (tek. S. FokkeAVestfries museum)

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2006 | | pagina 19