Willem stierf op smadelijke wijze, 30 jaar oud, een vrouw met een zoontje van anderhalf achterlatend. Zonder de grote leider bleek het voetvolk uiterst kwetsbaar en niet opgewassen tegen de guerrillatactiek van de vijand. Velen kwamen om, in tegenstelling tot de adel die zich naar verluidt op de 30e onder leiding van ene Willem Brederode simpelweg terugtrok. Of het echt allemaal zo gegaan is mag natuurlijk betwijfeld worden. Het is lang terug. Het zoontje van Willem was Floris, de later beroemde Floris V die zijn vader nog eens zou opgraven en als ultieme wraak de (West) Friezen min of meer voorgoed zou onderwerpen. Wat ook opvalt is, dat Adriaan het op zijn informatiebordjes over 'graaf Willem II heeft en de veel belangrijker functie 'rooms koning' ongenoemd laat. Goed, hij was inderdaad ook graaf van Holland en Zeeland. Misschien spreekt dat ons nog steeds het meeste aan. Van graven en graafschappen heeft vrijwel iedereen wel eens gehoord en sommige ouderen kunnen zelfs nog een aantal gravenhuizen opdreunen. Die werden er op de vroegere lagere school nogal eens ingeheid. Maar wat te verstaan onder dat roomse koningschap? Duitsland of het Duitse rijk bestond indertijd uit een aantal landjes die door aartsbisschoppen werden geregeerd maar die gezamenlijk toch een koning kozen. Die keuze moest echter in Rome worden onderschreven. Vandaar een rooms koning. Paus Innocentius IV was de man die Duitsland indertijd uit een zeer penibele situatie moest helpen. Er moest namelijk zo spoedig mogelijk een einde worden gemaakt aan de bloedige strijd tussen pauselijke aanhangers en aanhangers van de eigenzinnige keizer Frederik II. Er is nogal wat te vertellen over deze Frederik, die geboren op Sicilië, de geliefde pupil was van een vorige paus. Hij was niet alleen zeer gelovig, maar bovendien bijzonder intelligent en veelzijdig. Paus Innocentius III zou zich in zijn graf hebben omgedraaid als hij geweten had dat die pupil zou uitgroeien tot een absolutistisch wereldlijk leider zeer ten nadele van de geestelijke macht. Er werd van hem verwacht dat hij toch tenminste een kruistocht zou ondernemen naar het Heilige Land. Hij talmde daar onbehoorlijk lang mee. En hij bestond het zelfs, toen hij eindelijk op weg was, terug te keren omdat hij zich niet lekker voelde. Daarop werd hij zonder pardon in de pauselijke ban gedaan. Een jaar later vertrok hij echter opnieuw en behaalde de nodige successen. Na nog wat concessies aan de Kerk werd de ban wegens grote verdiensten ongedaan gemaakt. Maar helaas werd Jeruzalem weer heroverd door Egyptische troepen en leden de christenen bij Gaza een verpletterende nederlaag. Intussen zou Frederik zijn oudste zoon Hendrik het koningschap over de Duitse landen verlenen. Hendrik deed echter nogal moeilijk over kettervervolgingen en belandde zo in een van vaders gevangenissen waar hij ook zijn einde vond. De -18-

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2006 | | pagina 18