-17- veronderstellen dat dit wel ergens aan de rand van de Berkmeer geweest moet zijn. Is hier nog iets tegen in te brengen? Kunnen we anno 2006 iets zeggen over dit voormalige veenland dat waarschijnlijk in de 12e en 13e eeuw door stormslag werd weggespoeld? De naam 'berk' doet wat eigenaardig aan in verband met zo'n tamelijk groot meer. Misschien is het oorspronkelijk wel 'Berkenmeer' geweest. Die naam zou kunnen verwijzen naar een moerasachtige situatie waarin berken nu eenmaal goed gedijen. Dat zou aardig kloppen met een veel minder bekende naam die ik bij Ronald de Graafs 'Oorlog om Holland' heb aangetroffen, namelijk Broek- meer. Bij 'broek' moet gedacht worden aan - U raadt het wel licht al - een moerassig gebied. De Berck Meer zou echter ook in verband kunnen worden ge bracht met een noordelijk stukje van de Heerhugowaard dat in de 17e eeuw als Bercx Werck bekend stond en volgens de geldende opvattingen waarschijnlijk door Bergenaren ontgonnen is. We houden het voorlopig maar op een (nog) moerassige situatie met hier en daar veel riet en struikgewas. Misschien is het ijs in zo'n gebied ook wel onbetrouwbaarder. Weten we eigenlijk iets over de gemiddelde dikte van het ijs toen Willem zijn veldtocht begon? In de omgeving van zijn uitvalsbasis in Alkmaar was het die laatste weken in januari zeker zo'n 30 cm. Dat zou sterk genoeg moeten zijn om Willems troepen, met of zonder paard, veilig over de West-Friese wateren te dragen. Het hoofddoel zou het centrum van ons gewest zijn geweest, namelijk - en ik citeer hier de historicus Ronald de Graaf - het bewoonbare gebied op de kreekrugwal rond Winkel, Hoogwoud en Niedorp. De Graaf gaat er blijkbaar van uit, dat deze kreekrug in die tijd boven het natte veen uitstak. Deze opvatting wordt zeker niet door iedereen gedeeld maar past toevallig uitstekend bij conclusies die elders in dit blad worden getrokken! Dat Willem zonder pardon uit het zicht van zijn voetvolk kon worden gedood zou te wijten zijn aan het feit dat hij als een echte ridder stoer voor zijn troepen uit ging, maar helaas een ietsje te ver vooruit. Dat is met louter voetvolk natuurlijk al gauw het geval. De adel te paard zou intussen een verre omtrekkende beweging hebben gemaakt om eventueel wegvluchtende (West) Friezen in de tang te nemen.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2006 | | pagina 17