Het 'blinkertje' Er is momenteel een lijst van gemeentelijke monumenten van jongere datum. Men wil daar zelfs een heus boekwerk van maken. Af en toe lees je daar iets over. Het is een eer of behoort tenminste een eer te zijn als de eigen woning zo gewaar deerd wordt, 't Zou natuurlijk kunnen zijn, dat men bang is om in plaats van een waardevermeer dering een waardevermindering van het pand te ervaren. Omdat er dan niets ingrijpends meer mee mag gebeuren. Zo'n status heeft de gemeentelijke vermelding helemaal niet. De waardering op zichzelf is al interessant genoeg. Waarschijnlijk zal de bunker tussen de Lutje- winkeler Weere en de Moerbeek in de lijst ontbreken. Dat verwacht ik. Ik zou bijzonder graag zien, dat hij ergens welbewust wordt toegevoegd. Het is m.i. het enige echte bouwwerk binnen de gemeente dat onmiskenbaar aan 40-45 herinnert. En geschiedenis wordt heel abstract als je niets concreets meer voorhanden hebt. Vandaag wil ik nog enkele opvallende gebeurtenissen releveren die zijdelings betrekking hebben tot deze bunker, daarbij vooral gebruik makend van Ab. A. Jansen die uitgebreid studie heeft gemaakt van de Duitse Luchtverdediging in het noorden en noordwesten van ons land. Welnu: midden in de nacht van 22 op 23 juni 1941 stortte een aangeschoten Engels vliegtuig in de Kost- verlorenpolder neer en wel met zo'n kracht dat hij zich zeer diep de zachte grond in boorde. Dat gebeurde ten noordwesten van het dorp op een steenworp afstand van het kanaal. (Het type, een Wellington, was genoemd naar de Engelse bevelhebber bij de slag bij Waterloo in 1815.) Bij het neerkomen vonden vijf Tsjechische vliegers hun graf. Men heeft na de oorlog nog getracht een en ander te bergen, maar zonder resultaat. Een herdenkingsteken aan de Kanaalweg met de namen der door Jan Keuken Midden in het vlakke land, tussen Moerbeek en de Weere, de afluisterbunker aan de scheidingssloot tussen Nieuwe Niedorp en Winkel Het monument voor de vijf omgekomen Tsjechische vliegers achter de boerderij van Van Eeten

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2006 | | pagina 9