het toen direct al niet, want de strenge winter van 1928-1929 maakte me werkeloos voor 14 weken, zonder een cent inkomen. Na de vorst kwam ik weer bij de baggerfirma in de huur tot in het najaar. Toen was het grootste werk bij ons klaar en kreeg ik met de jol ook gedaan. De jol lag toen de meeste tijd stil voor de wal, voor mijzelf was er werk genoeg. In april 1930 verhuurde ik de jol en mezelf weer bij een andere firma, maar toen in mei veel ansjovis de Zuiderzee in trok werd het me te machtig en nam ik ontslag en ging weer te vissen. De Wieringermeer was toen al afgesloten en wij moesten over Den Helder varen om bij Medemblik te komen, vanwaar ik wilde vissen. Naderhand gingen we naar Broeker haven en Hoorn waar we de rest van de tijd visten. Half juli, toen de ansjovis weer vertrokken was, gingen we weer over Den Helder terug naar Kolhorn. Tijdens de visserij op bovengenoemde plaatsen hadden we nogal eens bekijks als we volle kracht voeren met een dikke witte snor voor de boeg. Er waren weinig jollen met zo'n sterke motor aan boord. 0Na het vissen kon ik zelf direct als schipper op een directiebootje ko men, maar voor de jol kon ik geen geschikt werk vinden, zodat ik die maar weer voor de wal legde. In 1931 heb ik de jol nog weer enige tijd verhuurd gehad. Weer bij de eerste firma, die toen nog wat nawerkzaamheden verrichtte in de Wieringermeer. In augustus was dat ook klaar en kon de jol weer voor de wal en ikzelf deed weer 5 maart 1932 werd ik aangesteld als sluisknecht op de Westfriese sluis nabij Kolhorn, in dienst van de Zuiderzeewerken. De jol werd toen voorgoed vastgemaakt en aan mijn vissers- en schippersloopbaan was ook een einde gekomen. De motor uit de jol verkocht ik vrij spoedig aan een vissersman uit Den Helder en de jol verkocht ik in 1936 aan de Hier toont Wim Keetman, in de tuin naast zijn woning aan heer Kossen uit Zaandam zodat ik, Arie de Graaf, toen geheel schipper af was. -6- de Winkeler Dorpsstraat, zijn stenen "Anchovischpot." Winkel, oktober 2005

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2006 | | pagina 8