Grootmoeders tijd en motorenmuseum geopend van 1 april tot 1 oktober, behalve 1e Pinksterdag dinsdag t/m zaterdag 13.00-17.00 uur, zondag 11.00-16.00 uur Schulpweg 47, 1733 AT Nieuwe Niedorp, tel. 0226 413571 - 06 53372552 Antwoord: De monumentencommissie beoordeelt of een gewenste verbouwing van een pand kan samengaan met de bestaande bebouwing. Zij brengt een onderbouwd advies uit aan B en W. Dit advies is evenals dat van de welstandscommissie geheel vrijblijvend en behoeft niet door burgemeester en wethouders te worden opgevolgd. Vraag: Enkele van de aanwezigen zijn bevreesd dat plaatsing op de lijst tot gevolg zal hebben dat hun pand als één van de eerste in aanmerking zal komen tot aanwijzing als rijks- of provinciaal monument. Antwoord: Deze vrees is geheel onterecht want zowel het rijk als de provincie hanteert zijn eigen monumentenbeleid en beschikt over een eigen lijst. Het is misschien niet algemeen bekend, maar in de periode 1988-1993 is er op initiatief van de toenmalige minister van Cultuur in iedere gemeente van ons land een lijst samengesteld van gebouwen die van betekenis waren op het gebied van architectuur en bouwhistorie uit de periode 1850-1940. Deze inventarisatie is in samenwerking tussen de rijksdienst voor Monumentenzorg en de provincie uitgevoerd. De verkregen gegevens zijn voor elke gemeente in boekvorm gebundeld en beschreven. Voor de gemeente Niedorp staan er 154 panden in vermeld, waarvan er tot heden zo'n 25 panden tot monument zijn aangewezen. Vraag: Enkele insprekers spraken hun onvrede uit over de huidige sub sidieverstrekking en het beleid van de rijksdienst voor de Monu mentenzorg. Antwoord: Hoewel ondergetekende deze onvrede kan onderschrijven, kan de gemeente daar geen invloed op uitoefenen. Om deze reden behoort deze kritiek niet geuit te worden op een avond die gaat over gemeentelijke zaken. Vraag: Is het juist dat in de nota vermelde panden door hun verkregen status bij verkoop een lager bedrag zullen opleveren? Antwoord: Daar is onder andere in de gemeente Heerhugowaard nog niets van gebleken. Het tegendeel zou zelfs kunnen blijken. Er zijn woningzoekers die graag in panden met een historisch verleden willen wonen. meer dan 250 antieke motoren, w.o. een Bolnes uit 1945 schoenmakerswerkplaats uit de 50-er jaren, authentieke winkeltjes hoeden, kapper, kruidenier, kleding en fotograaf en vele andere dingen uit grootmoeders tijd miniaturen van Jack Appelman, kinder- en wandelwagens van 1880-heden, telmachines, oude schaatsen en nog veel meer -2- Aat Wit, Nieuwe Niedorp, april 2006

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2006 | | pagina 4