Van de voorzitter Bij het merendeel van onze lezers zal het bekend zijn dat de gemeenteraad op 24 november 2005 de tot een boekwerk samengestelde nota met een beschrijving van cultuurhistorisch waardevolle panden ongewijzigd heeft vastgesteld. Alle eigenaren of bewoners van de 160 geïnventariseerde woningen hebben in februari j.1. een beschrijving met foto van hun pand ontvangen met daarbij de uitnodiging op 21 februari 2006 in de brandweerkazerne te Winkel aanwezig te zijn voor nadere toelichting over doel en betekenis van de gehouden inventarisatie. Aanwezig waren ruim 130 eigenaren en/of bewoners van de geselecteerde panden. Na een korte uitleg over de totstandkoming en het belang van de samengestelde lijst door de voorzitter, burgemeester Weerwind, kreeg de heer Komen, als lid van de monumentencommissie in Niedorp en in Heerhugowaard, het woord. Hij vertelde reeds gedurende een tiental jaren betrokken te zijn bij een gelijk project van het op vrijwillige basis in stand houden van cultureel waardevolle gebouwen in de gemeente Heerhugowaard. Daar verloopt deze manier van werken uitstekend en groeit onder de bevolking het besef er aan mee te willen werken iets waardevols in stand te kunnen houden. Vervolgens werd uitgelegd wat de precieze doelstelling is. De bezitter van een cultuurhistorisch belangrijk pand wordt bij een bouwaanvraag tot uitbreiding of verbouwing van zijn woning verzocht de verandering van het pand zo goed mogelijk aan te passen bij de oorspronkelijke bouwtrant. Er kan ambtelijk geadviseerd en aangegeven worden hoe een gewenste verbouwing kan gebeuren zonder dat de bestaande bouwwijze daarbij verloren behoeft te gaan. Staat men niet open voor het verkregen advies dan is de eigenaar geheel vrij zijn eigen plan te gaan uitvoeren mits dit uiteraard bouwkundig en wettelijk verantwoord is. Men wordt dus nergens toe verplicht maar kan vrijwillig meewerken om het aanzien van de historische bebouwing in onze dorpen en het buitengebied in stand te houden. Een aantal aanwezigen maakte gebruik van de gelegenheid tot het stellen van vragen. Samenvattend bleek er enig wantrouwen te zijn en een zekere vrees voor de gevolgen van plaatsing op de lijst. Dit gevoel blijkt thans, acht weken later, bij enkelen nog niet te zijn veranderd hoewel anderen daarentegen vertellen dat zij vereerd zijn met de toegekende status van hun woning en graag willen meewerken aan het behoud daarvan. Hoewel de beantwoording van gestelde vragen voldoende duidelijkheid verschafte, meent ondergetekende er goed aan te doen in eigen bewoording zijn visie op enkele gestelde vragen duidelijk te maken. Vraag: Richt de beoogde bescherming zich alleen op de buitenkant van een woning? Antwoord: Er zal in goed overleg naar worden gestreefd dat het aanzien van een pand vooral vanaf de openbare weg zo veel mogelijk oorspronkelijk kan blijven. Als er aan de geldende voorschriften wordt voldaan kunnenbinnen de muren van een woning de gewenste verbouwingen plaats vinden. Vraag: Wat is de status van een door de monumentencommissie gegeven advies? -1-

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2006 | | pagina 3