-35- Openbare verlichting in de gemeente Oude Niedorp Vanwege de gevaarlijke situatie kon de raad van Oude Niedorp er in het voorjaar van 1877 mee instemmen dat er een petroleumlantaarn geplaatst werd bij de ophaalbrug over de sluis in Verlaat. Enige jaren later kwamen er meerdere verzoeken vanuit het dorp Zijdewind, dat deel uitmaakte van de gemeente Oude Niedorp, om gevaarlijke weggedeelten te verlichten, zoals bij de brug naar de Slootgaard, de wegsplitsing bij de woning van timmerman O. Hille en langs de weg naar de spoorweghalte aan de Weel. De gemeenteraad kon zich wel indenken dat al deze plekken bij duistere nachten gevaarlijke situaties op konden leveren. Toch bleef men van mening er geen lantaarns te moeten plaatsen. Er waren, zo vond de raad, wel meerdere duistere en gevaarlijke plekken aan te wijzen waar verlichting welkom zou zijn. Als daar aan toegegeven zou worden, betekende dat het begin voor een algehele verlichting in de gemeente. B. en W. moesten erkennen dat meerdere plekken voor verlichting in aanmerking kwamen maar dat niet alleen de gemeente voor de kosten op kon draaien. Als een op te richten verlichtingscommissie zich ervoor wilde beijveren dan kon subsidie worden verleend. Er was in 1906 al een onderzoek verricht om de gehele gemeente van een veertigtal petroleumlantaarns te voorzien. Dat zou ongeveer 800 363) moeten kosten. De gemeenteraad was toen van mening dat het verkeer in de dorpen bij avond te gering was om de daaraan verbonden kosten te rechtvaardigen. In 1908 kreeg een inmiddels opgerichte commissie in Zijdewind toestemming tot het plaatsen van twee lantaarns langs de weg naar de spoorweghalte. Een jaar later mocht de plaatselijke commissie in Oude Niedorp en 't Verlaat nog tien lantaarns plaatsen. De kosten van aanschaf Links op de foto een straatlantaarn met gasverlichting aan de Dorpsstraat in Oude Niedorp omstreeks 1925

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2006 | | pagina 37