-25- Gerizzeleveerd "Je wete", zei m'n Opa, "ik ben nagal gerizzeleveerd." Hij bedoelde daarmee: snel reagerend, daadkrachtig. Niet bepaald een bescheiden uitspraak, maar ja als je 1.53 m lang bent, heb je behoefte aan enige grootspraak. Van 1899 tot 1953 woonden mijn Opa en Opie in het Zuiderland te Oude Niedorp. De lang geleden gesloopte kleine stolpboerderij waar ze in woonden, stond vijfhonderd meter van de harde weg een landpad in. Behalve hoogzomer en in de winter als het vroor bestond dat landpad voornamelijk uit prut. Bij de drie damhekken die je moest passeren werd af en toe wat puin gestort, maar veel resultaat had dat niet. Ze hadden twee regenwaterputten en twee stoepen over sloot voor 't boenwerk. De afstand tussen de stoep en de houten plee boven sloot was niet meer dan 15 meter. Voor verlichting was er een grote petroleumlamp in de kamer en een kleine in het achterend. Twee stormlantaarns werden gebruikt voor het werk bij de beesten en voor de enkele keer dat Opa en Opie nog "nei 't durp" gingen. Voor het koken en de verwarming gebruikten ze petroleumstellen, een hout- en turffornuis, een vuurduvel en natuurlijk de prachtige hekjeskachel met de grote bovenplaat waar altijd een zakketel voor water in hing. Ariaantje Dirkmaat en Cornelis Bakker werden beiden geboren in 1873, respectievelijk op de Langereis en in Winkel. Het waren de liefste Opa en Oma die je kunt bedenken. Ze hadden engelengeduld voor kinderen. Je mocht vrijwel overal mee spelen zonder dat je echt verwend werd. Je voelde je als kind volkomen serieus genomen. De sfeer in het oude boerenhuis was vanzelfsprekend veilig en vertrouwd. 't Waren muzikale mensen. Als ik een nachtje bleef slapen zongen ze samen 's avonds vaak een tijd. Ze kenden de woorden van ellenlange smartlappen of ballades. Opa was vroeger violist geweest. Hij had zichzelf leren spelen. Met een groepje andere muzikanten speelde hij dansmuziek tijdens kermisdagen in de Westfriese dorpen. Zo'n dorpskermis duurde 3 zomerdagen en was het feest van 't jaar. Met een beetje geluk kon je als muzikant een aardige cent verdienen. Je was wel afhankelijk van de vrijgevigheid van de dansers. De cafébaas die de muzikanten inhuurde zorgde alleen voor het eten en een kermisbed, "'t Eerste deuntje" begon op zondag om twaalf uur. Na de kerkgang dus. Dinsdagnacht om 12 uur stopte de muziek. door Fridtjof Blanken Ariaantje Dirkmaat en Cornelis Bakker

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2006 | | pagina 27