-24- Gerizzeleveerd Inleiding Verleden jaar ontvingen wij een brief van de heer F. Blanken van Texel. Hij is al jaren donateur van onze stichting en leest het blad met veel genoegen. Omdat het zo'n aardige brief is laten wij de tekst ervan hier in z'n geheel volgen. Den Burg 17-07-2005 Beste redaktie. Al jaren volg en waardeer ik uw werk via het informatieblad. Sinds 1965 woon en werk ik op Texel. Ik ben betrokken bij het maatschappelijk leven en voel me hier thuis. Maar een mens kan en wil zijn wortels niet vergeten. Op 15-09-1933 werd ik geboren te Oude Niedorp. Daar woonde ik tot m'n twintigste jaar. Bijna 3 jaar later kwamen mijn vrouw Méri en ik terug naar onze geboortegrond. Van 1958 tot 1965 woonden we in de grote witte voormalige stolpboerderij, hoek Westerweg-Dorpsstraat. We bewoonden een deel van het pand. De rest van het huis was bedrijfsruimte voor Koopman en Sepers. Voor en na die periode kende het huis een veelbewogen bestaan. Toen Méri en ik in 1999 Cor Wit en Tiny Groot bezochten in Nieuw Zeeland, werden we verrast door een schilderij aan de wand bij Tiny, waarop "ons" huis, de stolp waar we samen zulke mooie en ook drukke jaren beleefden. Tiny bleek daar als kind te hebben gewoond. Deze inleiding heeft weinig te maken met het boekje dat ik u hierbij toestuur, hoewel mijn Opa en Opie waarover dit boekje gaat ons als jong stel regelmatig in diezelfde boerderij bezochten. Ze hadden het consequent over de Sliksteeg. Ouder wordend besefte ik dat de geschiedenis van mijn grootouders voor mijn kinderen verloren zou gaan als ik niet het één en ander opschreef. Een goed geheugen en plezier in het schrijven waren de ingrediënten om achter mijn bureau te gaan zitten en terug te gaan in de tijd. Schrijvende realiseerde ik me dat mijn verhaaltjes, via Opa en Opie's belevenissen gaan over een stukje sociale geschiedenis. Comelis Bakker en Ariaantje Dirkmaat, beiden afkomstig uit Niedorp en geboren in 1873 leefden verreweg het grootste deel van hun lange leven op dezelfde manier als boerenmensen in vele eeuwen daarvoor. Een uur gaans was 5 kilometer. Leidingwater, gas of elektriciteit hadden zij tot hun tachtigste jaar niet in huis. De razendsnelle ontwikkelingen van de techniek zijn grotendeels aan hen voorbij gegaan. Met veel warmte en respect denk ik terug aan deze mensen. Puur, warmhartig en tegelijkertijd nuchtere heldere denkers. Wars van stijve burgerlijkheid en als echte Westfriezen geen blad voor de mond nemend. Ik hoop dat u plezier beleeft aan het lezen van dit boekje. Tegen citeren in uw blad heb ik geen enkel bezwaar. De oplage is zeer beperkt, maar eventueel is het bijmaken van exemplaren mogelijk. Van particulieren vraag ik een bescheiden onkostenvergoeding. Vriendelijk groetend Fridtjof Blanken, Tjakkerstraat 35, 1791 XH Den Burg. Van de mogelijkheid tot citeren uit het genoemde boekje zal de redactie graag zo af en toe gebruik maken. Hier volgen vast een paar stukjes.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2006 | | pagina 26