want het was een school 'waarop je moeder had kunnen zitten en waar je graag naar toe gaat'. (Ik citeer de Schager Courant.) Henk Spaansen heeft zijn doopsgezinde kerk in Barsingerhorn in de aanbieding gezet en heeft in Nieuwe Niedorp een bijzonder huis laten bouwen. Een zwart huis dat doet denken aan enkele samengevoegde en geteerde kapbergen. Dat is natuurlijk ook de bedoeling en als zodanig past het best wel bij de naburige boerderij. Of het ook helemaal goed komt met de oostelijke kant, de voormalige woning van Van der Lee, is nog de vraag. Men denkt in het dorp heel verschillend over dit zwarte woonhuis met van die opvallend grote ramen. De meningen lopen ver uiteen en dat was te verwachten. Ik wacht het eindresultaat af. (Ik verwonder me nog het meest over het feit, dat men tegenover een voormalige showroom wil zitten. Dat wordt nota bene je directe uitzicht.) Een andere voormalige showroom, in een stolp boerderij, aan de andere kant van het dorp, is al weer geruime tijd geleden omgebouwd tot een Chinees restaurant. Men kan toch moeilijk zeggen, dat die aanpassing erg geslaagd is, hoe lekker men er ook kan eten. Soms ben ik verheugd als de bevolking de nogal ver strekkende plannen voor een zogenoemde inbrei-locatie eensgezind afkeurt, zonder zich te laten intimideren door het autoriserende gezag van het machtige Bouwfonds. Ik denk dan aan de opvallende hypermoderne halve bogen die men bij Opmeer in de nieuwbouw heeft toegelaten, maar die men op het terrein van de vroegere Coöperatie in Winkel niet accepteert. Winkel mag dan het reliëf van zijn voorsloot kwijt zijn geraakt plus wat beeldbepalende notabele panden, het hoeft daarom in het oude dorp nog geen cluster van zo'n nadrukkelijke vernieuwing toe te laten. In zo'n nieuwe buitenwijk bij Opmeer misstaat dat zeker niet, maar aan een oude historisch gegroeide dorpsstraat doet het zeer aan je ogen. Daar wil je gewoon niet naast wonen. Je zou je waarachtig met je traditionele dorpswoning al gauw gedeclasseerd kunnen voelen. -16- De twee zwarte kapbergen, een bijzonder stukje architectuur waarover de meningen in het dorp nogal verdeeld zijn. Nieuwe Niedorp, 2006

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2006 | | pagina 18