-15- Wat was er gebeurd? Bij het verzwaren van het dakbeschot met steeds meer pannen werd de zijwaartse druk op de muren steeds groter en was uiteindelijk de hele boel zonder veel lawaai vol ledig spagaat ge gaan. Van per soonlijke ongeluk ken was geen sprake. Men voelde het op tijd aan komen en had zich Het huis moest dus in 1979 voor de tweede maal worden opgebouwd. Dankzij een fatale constructiefout die natuurlijk nogal wat leedvermaak teweegbracht bij aannemers uit de buurt. De West-Friese galgenhumor was niet van de lucht. In de verte doet dit natuurlijk denken aan de schouwburg van Hoorn die nog niet zo heel lang geleden door constructiefouten ineenstortte. Overigens ook zonder persoonlijke ongelukken. En deze dagen is er toevallig nogal wat te doen over het al of niet veilig zijn van een woontoren in Almere. In feite is het huis dat nu is afgebroken dus het derde binnen dertig jaar. Wat nu gebouwd zal worden is van een andere orde. Ik ben er als rechtgeaarde Niedorper natuurlijk wel nieuwsgierig naar, maar ik weet op dit moment nog niet zeker of ik de bouwplannen ga bekijken. Naar verluidt zou er een oud-Hollandse klokgevel komen. Mijn aarzeling komt voor een deel voort uit het feit, dat een bouwtekening er naar mijn ervaring toch heel anders uitziet dat het uiteindelijke bouwwerk. Daarbij speelt bijvoorbeeld de kleur van de stenen al een bijzonder belangrijke rol, om maar eens wat te noemen. Maar ik vertrouw erop, dat er weer iets traditioneels wordt gebouwd, passend in wat de gemeente wel noemt, het mooiste dorp van West-Friesland. Het lijkt me toe dat men dan tenminste Twisk even over het hoofd ziet, om over de beschermde dorpsgezichten van Barsingerhorn en Kolhorn maar te zwijgen. Gisteren was er midden in ons dorp een filmploeg bezig een reclamefilmpje op te nemen voor Roosvicee. Nieuwe Niedorp was als locatie uitgekozen vanwege de 'vriendelijke, gemoedelijke uitstraling'. Het schoolgebouw werd ook meegenomen, ijlings van het dak laten zakken. April 1979. Na de volledige ineenstorting van het nieuw gebouwde huis stonden de oude perenboom en de betonmolen nog overeind.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2006 | | pagina 17