-13- Over drie huizen en twee zwarte kapbergen Vandaag is het 24 maart. De lente mag dan een paar dagen geleden officieel begonnen zijn, het is nog onplezierig koud. Gek dat die winters de laatste tijd weinig of niets voorstellen. In alle kilheid en winderigheid lijken ze zich uit te smeren tot ver in maart of zelfs nog verder. De gele winter- akonieten en witte sneeuwklokken bloeien dit jaar als een soort tegenprestatie langer en mooier dan ooit. Vanmorgen is men om zeven uur begonnen de oude karakteristieke perenboom om te zagen aan de overkant van de Zwagermanstraat. Van de herrie van zo'n motorzaag word je uiteraard meteen wakker en niet altijd even vrolijk. Ik heb een maand geleden nog getracht deze boom voor het dorpsgezicht te behouden, maar tevergeefs. Mevrouw M. van de gemeente heeft bijzonder haar best gedaan zo positief mogelijk te reageren op mijn verzoek, maar fruitbomen horen nu eenmaal niet tot een beschermde soort waarvoor een gemeentelijke vergunning nodig is. De warrige takkendrager blijkt bovendien nogal in de weg te staan. Het nieuwe pand dat gebouwd gaat worden na de sloop van de huidige woning - als er tenminste geen overwegende bezwaren worden ingediend - staat het voortbestaan helaas niet toe. De afstand tussen boom en buitenmuur zou te minimaal worden, om over het wortelstelsel maar te zwijgen. De nieuwe eigenares van Zwagermanstraat 1 was nog bereid om tot een tamelijk kostbare verplanting over te gaan tot achter het nieuwe huis. Maar Peter Bossen, in deze dé plaatselijke deskundige, twijfelde sterk aan de overlevingskansen. Bovendien stonden er nog een paar aardige hoogstambomen op het achtererf die niet direct gezelschap behoefden. Het echte dorpsgezicht van Nieuwe Niedorp zou er in elk geval niet of nauwelijks mee gediend zijn. En daar was het me natuurlijk om te doen. Wat hoogstambomen in en om een oude dorpskern betekenen kunnen we bijvoorbeeld nog in Hoogwoud aan de Heerenweg ervaren. Daar zijn nog altijd wat oude boomgaarden gehandhaafd. Na het slechten van de boom had men bitter weinig moeite met het slopen van de woning waarin tot voor kort de familie Heneweer gelukkige jaren had doorgebracht. (Ik meen dat de heer Heneweer 't zelfs geregeld over 'ons paradijsje' heeft gehad.) Volgens velen ging het om een echt 'lief huisje, met een uiterst vriendelijke uitstraling, iets wat je tegenwoordig bij de moderne bouw nogal eens mist. En 't was door Jan Keuken De afbraak anno 2006. Afgezien van de pannen blijft er weinig over voor recycling. Het makelaartje met de aardige nokver- siering is er in elk geval heel vanaf gekomen

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2006 | | pagina 15