dringend onmiddellijk te verdwijnen. De Amerikaan mocht even in de boerderij met een kop koffie op verhaal komen totdat de boerin Goedhart waarschuwde dat er een snelle auto in aantocht was. Direct trok de boer zijn gast achter de boerderij naar een slootkant en beduidde hem zich goed verborgen te houden. Toen de Duitsers arriveerden wist Goedhart van de prins geen kwaad en dat werd kennelijk geloofd. Een tweede kop koffie was op z'n plaats. Maar de Duitsers vertrouwden het niet en kwamen terug. Goedhart zag ze net op tijd door het raam. Vliegensvlug bracht hij de Amerikaan nu naar de stal en verborg hem achter een van de koeien onder een hoop hooi. Dankzij de onverstoorbare koe en een vrij oppervlakkige inspectie in de stal liep het ook deze keer met een sisser af. 's Middags werd de vlieger in een burgerkloffie naar het klooster in Nieuwe Niedorp gebracht waar de bekende pater Huisen resideerde. Die was graag bereid zo'n onverwachte gast voor enige tijd onderdak te verlenen. Het klooster was niet voor niets het middelpunt van de regionale Het vliegtuig, een zogeheten Liberator (wat bevrijder betekende) kwam in de buurt van de Zoutkaag neer. De grond was ook hier zo zacht dat het toestel zich diep in de grond boorde. De ravage was enorm, een berg opgeworpen aarde met overal stukken metaal. De heer J. de Veer was net aan het ploegen toen hij het vliegtuig op zijn boerderij zag afkomen. Dat dacht hij aanvankelijk, maar direct daarna meende hij dat hij persoonlijk getroffen zou worden, samen met zijn paard. Het paard maakte hij los zodat het op de vlucht kon slaan. Zelf lag hij bibberend op de grond en zag de inslag op slechts enkele tientallen meters afstand. Naar zijn zeggen was de krater zo groot dat er wel een boerderij in kon. De stuurboordvleugel werd door de Duitsers niet weggehaald, waardoor de inwoners van Lutjewinkel plakken rubber konden lossnijden die onder afgesleten klompen werden gespijkerd. De andere vleugel kwam iets verder neer in de Weerepolder. Die werd nog door de Duitsers weggehaald. Na de oorlog heeft een handelaar in oude metalen met de grootste moeite de motoren uit de grond gehaald. Wie over de luchtoorlog verhalen wil lezen verwijs ik graag naar de boeken van Ab. A. Jansen: 'Wespennest Leeuwarden' en 'Sporen aan de hemel'. Uitgebreide getuigenissen bij de crash van de Liberator en de neergekomen vliegers zijn o.a. in deel III van laatst genoemd boek te vinden. Beide titels zijn vast wel aan te vragen bij de bibliotheek. Naar mijn gevoel zijn we nog steeds veel dank verschuldigd aan al onze bevrijders. Dat waren dan wel voornamelijk Amerikanen, Engelsen en Canadezen, maar ook Tsjechen en Polen. Dat wordt wel eens vergeten. -12- Nieuwe Niedorp, voorjaar 2006 De ruime kloosterkelders vormden eens het centrum van ondergrondse activiteiten.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2006 | | pagina 14