met aardappels die zich toevallig op het zijlijntje naar de veiling van Noord- Scharwoude bevond. De aardappels waren uiteraard voor Duitsland bestemd. De schutters hadden een luis van een kans om hun kunsten nog eens in het echt te beproeven. Maar nodig was het niet, het vliegtuig kwam toch naar beneden. Een van de parachutisten kwam neer in Winkel. De heer A.M. Oostwoud Wijdenes, een bekende plaatselijke bloembollenkweker zag hem dalen en zijn vrouw zag in een flits vanuit haar keuken een paar benen naar beneden komen richting erf van de buren. De parachute bleef wat in een boom hangen, maar even later kon de vlieger toch de begane grond bereiken, zij het wat versuft doordat zijn hoofd in aanraking was gekomen met een dikke tak. Het ging om een Canadees van een jaar of dertig. Men legde hem bij de buren (die toevallig ook Dekker heetten), op bed om een beetje bij te komen. Hij vertelde dat ze van een missie naar de Duitse havenplaats Kiel waren teruggekeerd op maar twee van de vier motoren. Men was er niet in geslaagd om een van de uitgevallen motoren weer aan de praat te krijgen. Nadat ze geraakt waren door de luchtafweer van Den Helder hadden ze er maar voor gekozen tijdig het vliegtuig te verlaten. Het nog eens kruisen van de zwaar bewapende kuststrook met zo'n langzaam vliegend krakkemikkig toestel leek de commandant bepaald niet verstandig. De Duitsers uit de Weere, die volgens Ab. A. Jansen daar 'een bunkertje' hadden, arriveerden helaas al spoedig om die grote blonde Canadees op te halen. Zo tegen het einde van de oorlog, om precies te zijn 31 maart 1945 kwam er weer eens een formatie Amerikaanse bommenwerpers over, bij elkaar misschien wel 40 vliegtuigen. Een ervan zat in de moeilijkheden: een linkermotor stond door technische problemen in brand en kon niet geblust worden. In de Wester-Moerbeek zagen Maarten van Leijen en zijn zoon hoe het vliegtuig zijn linkervleugel verloor en daarna recht op hen af kwam. Dat was een zeer angstig ogenblik. Het daalde tot op enkele honderden meters toen ook de rechtervleugel afbrak. Om hen heen regende het bommen - dat was althans hun indruk - en tegelijk sprongen de bemanningsleden uit het toestel. De familie Van Leijen was bepaald niet de enige die hier getuige van was. In de Groetpolder woonde de heer Slikker die op zijn fiets op weg was naar huis. Hij had nog nieuwsgierig naar de overvliegende formatie gekeken, zich afvragend om welke typen het precies ging, toen het angstaanjagende geluid van een brandend vliegtuig zijn aandacht trok. Hij zag het neerstorten. Vlak daarop werd hij door een groepje mensen attent gemaakt op een aantal parachutes in de lucht. Een van de parachutisten daalde op hetzelfde stuk land waar in 1941 een Engelse bommenwerper was verongelukt. Slikker haastte zich naar de neergekomen vlieger. Met behulp van een ladder kon hij over een sloot worden geholpen waarna hij met gejuich werd ontvangen, 't Was een Amerikaan die in triomf naar een boerderij werd gebracht waar hij even tot zichzelf kon komen. Hij gaf hier z'n laatste sigaretten weg. Op zijn vest stond zijn naam: Mc. Leod, Lt. Veel tijd om van gedachten te wisselen was er niet want hij werd opgehaald door een Duitser te paard. Die vond het aanvankelijk nodig om met getrokken pistool indruk te maken. De Amerikaan zei dat hij ongewapend -10-

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2006 | | pagina 12