De Langereis Dit landschappelijk aantrekkelijk water dat aan weerszijden door dijken is omzoomd met daaraan verspreid liggende bebouwing vormt al van oudsher de grens tussen de gemeente Hoogwoud (thans Opmeer) en de gemeenten Winkel, Nieuwe Niedorp en Oude Niedorp (thans behorende tot de gemeente Niedorp). Omstreeks 1300 lag er reeds een waterkerende dijk die het Hoogwouderambacht scheidde van de Niedorperkogge. Onder langs de dijk bevond zich een klein veenriviertje dat zijn oorsprong had bij Veenhuizen en de Berkmeer. Het mondde uit in de Zuiderzee. Aangezien meerdere polders onder Obdam en Hensbroek hun overtollig water afvoerden op het meer "De Waert" (de na 1629 drooggemalen Heerhugowaard), steeg het water daarvan soms onrustbarend, met alle nare gevolgen van dien. Al lange tijd werd het idee geopperd om "De Waert" een rechtstreekse verbinding naar de zee te geven. In 1386 verleende Hertog Albrecht daarom vergunning aan die van Geestmerambacht, Obdam en Hensbroek een nieuw uitwateringskanaal te graven vanuit "De Waert" naar de Zuiderzee. Spoedig na de verkregen toestemming is er begonnen met het uitdiepen en verbreden van het bestaande water "de Wijsend", zoals de huidige Langereis in het verre verleden werd genoemd. Wat er precies is misgegaan ten tijde van de werkzaamheden en erna is niet geheel duidelijk, maar er was wel veel weerstand en ook sabotage tijdens het verbeteren van de bestaande waterloop. Al spoedig bleek dat het noodzakelijk onderhoud achterwege bleef met gevolg dat de waterloop dichtslibde en binnen korte tijd dichtgroeide met waterplanten. Blijkbaar stroomde er desondanks nog water vanuit "De Waert" door de "Wijsend". De bevolking onder Aartswoud en Hoogwoud protesteerde namelijk hevig, bevreesd als zij was dat bij een dijkdoorbraak van de "Wijsend" haar landerijen in het Hoogwouderambacht blank zouden komen te staan. Er bestond daarbij eveneens angst dat de uitwateringssluizen gelegen in de zeedijk bij Aartswoud tijdens een zware storm zouden worden weggeslagen door het onstuimige zeewater. Mede onder druk van de opstandige bevolking werd met toestemming van Hertog Albrecht "de Wijsend" in 1397 afgedamd en de sluizen in de zeedijk geblokkeerd terwijl er vóór de uitwateringssluizen een boogvormige dam werd aangelegd. Ondanks dat deze onderneming voor waterafvoer via "de Wijsend" was mislukt bleef de noodzaak daarvan bestaan. Op 4 september 1458 verleende Philips van Bourgondië opnieuw vergunning tot het maken van een uitwatering via "de Wijsend" naar de Zuiderzee waarbij de Geestmerambachtsluizen weer geopend en hersteld dienden te worden. In 1461 kwamen deze werkzaamheden gereed en had "De Waert" een rechtstreekse verbinding met de Zuiderzee. -1- door Aat Wit

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2005 | | pagina 3