-35- Onder oesendrop of osendrop verstaat men een breedte van 18 duijmen (zo'n 40 cm) naast het huis waar het dakwater neerkomt en (hopelijk) verder door een goot wordt afgevoerd. Indertijd hadden met riet gedekte huizen in het algemeen nog geen regengoten aan het dak. Om terug te keren tot de persoonsnamen: bij rentmeester Pieter Bor kunnen we denken aan een Pieter Bor geboren te Utrecht in 1559, notaris in Haarlem. Zou dit dezelfde kunnen zijn? Of in elk geval familie? Wat de jaren betreft zou 't zeker heel goed kunnen. De Haarlemmer notaris dankt zijn bekendheid aan het feit dat hij wel als de belangrijkste geschiedschrijver van zijn eigen tijd werd beschouwd. In 6 delen schetste hij, zo onpartijdig mogelijk, het begin van de 80-jarige oorlog. Hij stierfin 1635. Over kleurrijke Bronkhorsten Zoals we daarnet hebben gemerkt blijkt jonkheer Arnold Tserclaes getrouwd met ene jonkvrouw Geertruijde van Bronkhorst. Dat veronderstelt al onmiddellijk een direct verband met de adellijke familie Van Bronkhorst die in het verleden diverse kastelen bezat. Een Dirck van Bronkhorst, heer van Nederwormter -waar dat ook moge liggen - heeft volgens de annalen de Geuzen in Noord-Nederland behoorlijk geholpen. Over een Mr Bronkhorst wordt nog verhaald dat hij een resolute verdediger was bij het Spaanse beleg van Leiden in 1574. En om nog even bij diezelfde tijd te blijven: bij Haastrecht is een ruïne te vinden van het slot 'te Vliet'; dat kwam in 1579 door een huwelijk van Anna van der Vliet met Andries van Bronkhorst in diens geslacht. Andries blijkt een broer van Geertruijde. Het slot was al in 1672 een ruïne, maar zou oorspronkelijk gebouwd zijn door een Van Woerden, en Herman van Woerden was betrokken bij de moord op Floris V in 1296. Oprechte West-Friezen denken natuurlijk met zeer gemengde gevoelens aan die vrijheid benemende Floris met zijn dwangburchten. De naam Van Woerden mocht na de moörd niet meer gedragen worden; sindsdien noemde de familie zich 'Te Vliet'. Wie zich heeft laten abonneren op 'De 25 dagen van Nederland' heeft nog iets kunnen lezen over de aloude strijd tussen de Van Hekerens en de Bronkhorsten in verband met de opvolging van Hertog Reinoud van Gelre in 1343. 't Draaide om de ruzie tussen zijn twee zoons, Reinoud III en Eduard. Reinoud werd gevangen gezet, maar Eduard werd met een pijl in zijn oog dodelijk getroffen door een Van Hekeren. Toen kon Reinoud worden bevrijd, maar die kon als gevolg van hongeroedeem niet meer door de deur. Zo onvoorstelbaar dik was hij geworden. Een deel van de gevangenismuur moest volgens de annalen worden afgebroken. Het lijkt misschien dat er wel heel veel over de Bronkhorsten wordt uitgeweid, maar bovengenoemde jonkheer Gijsbert van Schagen komt zeer waarschijnlijk ook uit dat geslacht voort. Jonkvrouwe Gijsberta van Schagen was getrouwd met Nicolaas van als het oesendrop van haer comparantens afgebrocken huijs geslagen heeft...', voorts ten zuijden, noorden, westen soo het afgesloot (met sloten omgeven) ende met een draaijboom op het wechken ten westen afgeheijnt (afgesloten) is, mitsgaders het hoecxken in de boomgaert daer bewesten aen, inde noorthoeck vant weijdlant bel. (endend) Mr. Goswinus Egxken ten westen ende oosten tsamen ont. (omtrent) 5 a 6 sneesen subjeckt blijvende de gemenen overwech van de Campen, voorts voor vrije gronden met de bomen daerop staende de mis (mest) die Pieter lammertsz noch op de hofstede hadde leggen.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2005 | | pagina 37