-33- Item 2 perceeltges groetlandt (grasland) tsamen van ontr. 10 geersen bewesten het naestvoorgaende. Item een perceel groetland van ontr. 16 geersen. De molens loot ten suijen en Barber rensis ten noorden. Ook hier draait het volgens het mo lenboek om zo'n 38 geersen. Het zal dus wel om hetzelfde gaan, ook al zijn de beschrijvingen nogal verschillend. Het perceel groet land van omtrent 16 geersen moet dan wel het ge noemde stuk van Floris zijn, ook al wordt de banne- grens hier niet ge noemd. Het is al eens eerder vast gesteld, dat de 14 geersen te krap be meten waren. Omdat we de preciese maat van het stuk nu menen te kennen, namelijk 4,393 ha, lijkt afgerond 16 geers tamelijk reëel al zou 15 geers eigenlijk ook best kunnen (1 geers is 2850 m2). De strook van eertijds Claes Louris langs de Nieuwesloot plus een aangrenzend noordelijker stukje bij het zogenoemde Huijsmansdijkje, oftewel de Oude kade, omvat de 12 geersen. Tien geers Stoockeslandt ligt westelijk langs genoemde strook en is in elk geval breder geweest dan de kavelindeling op de tekening laat zien. Dat de kavelindeling hier en daar niet meer overeenkomt met de situatie van een paar eeuwen daarvoor is natuurlijk niet verwonderlijk, maar maakt het uitermate lastig om mogelijke veldnamen en toenmalige eigenaars een preciese plaats te geven. Van kamp tot noorderkade In 1655 koopt Mr. Goswinus Egxken van de erfgenamen van Jan cornelis oomes nog een zaadakkertje van zo'n 20 snesen aan de Nieuwe sloot bij Pieter lammertsz huijsmans genaempt de Camp, daer de moolendijck opleidt. De Nieuwe sloot ten oosten en den coopers hojfsteetge ende thuijs van Pieter lammert huijsman ten westen. Een snees is het twaalfde deel van een geers, 244 m2. Het is merkwaardig, dat er nog zo'n stukje van een andere eigenaar tussen de voormalige brouwerij en de Nieuwe sloot blijkt te liggen. We hebben hier misschien eindelijk eens met een rest van een oorspronkelijk 'kamp' te maken als één van de naamgevers van de Kampen. Bij zo'n kamp valt te denken aan een met sloten of anderszins afgepaald gedeelte van een nog Oosterkampen 1927 Molen aan de Oosterpolder, oftewel de Boncker molen. I-lip Van 1. naar r.: met schop Jan de Jong, wonende te 't Veld. Fr. Jong Czn, secretaris van het waterschap, wonende te 't Veld. Jacob Wit Czn, veehouder en landbouwer, wonende in de Oosterkamperpolder gem. Nieuwe Niedorp, voorzitter van het water schap. Dirk Burger, veehouder te 't Veld, molenmeester. Michiel Smit, veehouder en tuinbouwer, wonende aan de Zwarteweg, molenmeester. Willem Leegwater, tuin bouwer te Valbrug Nieuwe Niedorp, watermolenaar.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2005 | | pagina 35