-32- Leven en dood van een brouwer Op de brouwersfamilie van Cornelis zijn we al enigszins ingegaan (infoblad nr. 37), maar we kunnen er nog wel wat aan toevoegen, of mis schien rechttrekken.Het is on bekend hoe lang Cornelis van zijn bijzondere nering in de Kampen heeft kunnen profi teren. Er zijn geen aanwij zingen voor een begin. De brouwerij wordt bij trans acties van percelen in de directe omgeving zelfs voort durend verzwegen. Alsof dat met opzet gebeurde. Zonder de kaart van Langendijk waren we waarschijnlijk nooit op dit discutabele bedrijf gekomen. Omstreeks 1613 of wat eerder sterft Cornelis want in 1613 spreekt men over zijn erfgenamen. Zijn vrouw, Hilgondt Centis, oftewel voluit Hilgondt Vincentesdr. overleeft hem verre. Pas in 1647 komen drie kinderen als universele erf genamen aan bod: Aef, Hilgondt en Maritgen Cor nelis. Geassisteerd door Pieter Lammertsz uit de Campen verkoopt men aan Arijaen Cornelis Campen 'een leech hofsteetge (een onbebouwd woonerf) met 3 percelen landts gen. Stoockes landt. Het huijs van Pieter huijsmans ten oosten, Pieter Lammertsz ten westen'. Verder 'weijdtlandt, de molentocht ten zuijden, de banscheijdingh van Nijewe ende Oude Niedorp ten westen Over dit laatste stuk hebben we het al gehad, want dat is het perceel dat Floris Tserclaes in 1589 moest opgeven. Bij elkaar zou het om zo'n 38 geersen gaan. Van een hofTsteetgen met kooltuijntgen tot Stoockeslandt Eind 1649 komen we echter Mr. Goswinus Exken tegen als koper. We lezen over een perceel van ontr. 12 geersen, daerinne begrepen een hoffsteetgen met een kooltuijntgen in de Oostercampen ontr. de nijeuwe sloot. Het huijs van pieter huijsmans ten noorden en huijsmans dijck ten noordwesten. pomp h&t ötide Dtjkjp De voormalige gemeentegrens is voor een klein deel nog aanwezig. Het blijkt een uiterst smal slootje schuin tegenover H. Groen aan de Hartweg.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2005 | | pagina 34