-31- Nieuwesloot. Alleen de allerlaatste strook, zo'n 10 geersen, is van Claes Louris. Het onderpand heeft betrekking op een 'somma van 200 Karolus guldens van lijffrenten houdende op eenen ijberich en margarieta als wesende dochters van enen joncheer frederick vanderburch eertijds gueverneur van Dendermonde Zo'n zakelijke relatie met een Belgische oud-gouver neur suggereert een stevige band met de Zuidelijke Ne derlanden. De naam Tser- claes betekent zoveel als Van der Klaas maar doet bepaald zuidelijk aan. Zo kennen we bijvoorbeeld ook een zekere Tseraerts, die als vriend van Oranje vanuit Vlaanderen Vlis- singen binnenviel. Het aar digste is trouwens om even iets over een mevrouw Tserclaes uit Den Haag te vertellen. Deze rooms- katholieke dame, mogelijk familie van Charles en zijn vier zonen, werd indertijd 'koppelaarster der vrede' genoemd, omdat ze met aantrekkelijke voorstellen het 12-jarig bestand tussen 1609 en 1621 trachtte te verlengen. Maar dat viel Topografische kaart ca. 1900 niet bepaald in goede aarde bij Prins Maurits. Deze ijzervreter had al veel moeite met deze pauze in de 80-jarige oorlog, laat staan met een verlenging. Eigenaardig Zowel Wenssel als Floris komen we ten noorden van de Kruis- of Molerisloot tegen, maar Floris verreweg het meest. Het lijkt erop, dat ze af en toe samenwerken of tenminste dezelfde belangen behartigen. Dat blijkt al uit het feit dat Wenssel de 35 morgen in onderpand neemt met inbegrip van de bovenvermelde 14 geers waarmee zijn broer Floris in 1585 borg gaat staan. In 1586 staat Floris er bovendien nóg eens borg mee, voor Lambrecht Aeriaen. Het meest eigenaardige is vervolgens de verkoop aan Arent van Duijvenvoorde in 1587. Om de een of andere reden kan dat toch niet echt zijn doorgegaan, want anders kon de 14 geers in 1589 niet meer geconfisqueerd worden; dat spreekt.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2005 | | pagina 33