-30- Hogendorp, eertijds raad in de Hoge raad van Holland. Deze Hogendorp had geld geleend en tot onderpand zijn woning en boomgaard in Hoorn gesteld. Dat onder pand had hij echter op een gegeven ogenblik toch aan Vincent Pietersz verkocht zonder de rente op zijn le ning betaald te hebben. Het blijkt dat dit ook problemen kon gaan opleveren voor Vincent Pietersz en zijn schoonzoon Cornelis Jansz van Enchuysen. Om die 'schadeloos' te houden heeft Floris Tserclaes de genoem de 14 geers in onderpand ge geven. Hij zou zelf in 1587 voor betaling van het ver schuldigde bedrag zorg dra gen. Maar de beloofde be taling bleef kennelijk uit, vandaar de confiscatie. Het is ons overigens nog vol strekt onduidelijk waarom Floris zich genoodzaakt voelde hier als borg op te treden. Cornelis Jansz van Enchuysen nam de 14 geers over maar talmde uiteindelijk nog met de eindafrekening. Daar was de curator, de rentmeester van jonkheer Gijsbert van Schagen, een zekere Pieter Bor, weer weinig gelukkig mee. Ook Gijsbert had vorderingen. Hoe deze relaties precies in elkaar zitten blijft tamelijk raadselachtig. Wenssel Tserclaes en Zuidelijk Nederland In elk geval zijn er nogal wat nieuwe gegevens boven water gekomen, 't Blijkt dat tamelijk veel land in de Oosterkamper polder in bezit was van de familie Tserclaes. Er worden hier, naast vader Charles, vier broers genoemd, namelijk Floris, Wenssel, Arent en Arnold. Daarvan spelen de eerste drie namen in het archief van het Oud Recht een hoofdrol bij allerlei transacties, al is het maar als eigenaar van een belendend perceel. Om met Wenssel te beginnen: die zet op 18 mei 1583 zo'n 35 morgen, dat is ca. 30,7 ha groetlants (weiland) in onderpand. En wel in Jan Pelgrims saedt. (Dit gebied is dus eertijds in bezit geweest van de nazaten van Jan Pelgrim.) De 35 morgen worden begrensd door Claes Louris ten oosten, de cruyssloot ten zuiden, de banscheijding met Oude Niedorp ten westen en de oude cade ten noorden. Dit perceel kan op de kaart vrijwel precies worden aangewezen. Het loopt vanaf de banscheiding tot bijna aan de Rmgsloot (nu Raaksmaatweg) Het noordoostelijk deel van de Oosterkamper polder met links beneden, tegen de bannegrens met Oude Niedorp, de 14 geers.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2005 | | pagina 32