-29- Terug naar Panhuys en Oosterkampen Een illegaal geurtje Een paar jaar geleden is er al behoorlijk wat aandacht geschonken aan 't Panhuys in de Kampen. Deze intrigerende naam was te lezen op een kaart uit 1611 getekend door Gerrit Dircksz Langendijk, een landmeter uit onze naaste omgeving. Dat zal men zich waarschijnlijk wel herinneren, 't Was de vraag of er sprake zou zijn van een brouwerij dan wel simpelweg van een met pannen gedekt huis. Beide mogelijkheden leken reëel. In ons blad van mei 2003 werd de knoop uiteindelijk doorgehakt. Op grond van nieuwe gegevens werd er min of meer definitief besloten tot een bierbrouwerijEen plattelandsbrouwerij met een onmiskenbaar illegaal geurtje. In het algemeen werd zo'n buitenbrouwerij van bovenaf verboden wegens het verlies aan stedelijke bierimpost, indertijd een van de allerbelangrijkste belastingen. Voor Cornelis Jansz, burgemeester der stadt Enchuijsen, golden kennelijk andere regels. Het hemd was ook toentertijd nader dan de rok. Hij kwam uit een brouwersfamilie en was zelf ook brouwer. In de akten van het Niedorper Oud Recht zien we die toevoeging herhaald. Aanvankelijk was er nog enige reserve t.a.v. zijn praktische werkzaamheden. We dachten eerder aan de plaats van herkomst, Enkhuizen, maar langzamerhand won de overtuiging veld, dat hij (ook) hier een werkende brouwerij bestierd moet hebben. Een merkwaardige schadeloosstelling Op ongeveer diezelfde plek verrees later, zoals men zich wellicht zal herinneren, een aanzienlijk buitenverblijf, met zelfs een gedeeltelijke ringgracht. We kunnen wel aannemen dat zoiets in de directe omgeving veel indruk gemaakt zal hebben. In enkele opeenvolgende artikelen is over dat buitenverblijf uiteraard al een en ander verteld. Er zijn persoonsnamen genoemd die wat betreft hun familieverband, nog wat nader konden worden toegelicht. Maar bij sommige personen was er door de beperkte informatie nog helemaal niets te melden. Omdat het vaak niet de eersten de besten waren, maar leden van, wat je noemt, invloedrijke families die jarenlang hun stempel hebben gezet op onze regionale of zelfs nationale geschiedenis, wil ik ze, voor zover mogelijk, wat meer voor het voetlicht halen. Al is het maar zijdelings. Als eerstgevonden eigenaar van land in de naaste omgeving van 't Panhuys kwamen we een jonkheer Floris Tserclaes tegen die in verband met een schuld van ca. 230 carolus guldens aan Cornelis Jansz van Enchuysen, en meerdere schuldeisers, een stuk land van z.g. 14 geers moest opgeven, 't Werd geconfisqueerd. Dat is inmiddels al weer ruim vier eeuwen geleden en had plaats in een van de meest ingrijpende perioden van onze nationale geschiedenis: 1568 - 1648. De 80-jarige oorlog, zoals de ouderen onder ons nog op school geleerd hebben. Tegenwoordig heet dat wat minder heftig De Opstand. Om terug te keren naar Floris Tserclaes: we weten inmiddels wat meer over de reden van de confiscatie. De jonkheer was in 1585 borg voor ene Mr Ghijsbert van door Jan Keuken en Annet Klomp-Keuken

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2005 | | pagina 31