Turffulsters bij de Boerensluis Gelijktijdig met de molens is het havenplan uitgevoerd. Enkele strijkmolenverpach tingen uit 1655 laten aan het bestaan van de nieuwe haven aan duidelijkheid niets te wensen over. Zo kreeg de molenaar van de eerste strijkmolen het toe- zicht op de Boerensluis en de haven, waarbij hij speciaal moest letten op het afmeren van schepen. Als de molens maalden mochten ze de afwatering van de Niedorper- kogge niet ophouden. Tevens werd de molenaar van de eerste strijk molen met het innen van de ha vengelden belast. Zeilden er veel schepen naar de Lutjewinkeler haven om gelost of geladen te worden? We weten het niet want concrete gegevens zijn nog niet boven water gekomen. Maar het is wel zeker dat er regelmatig turf- en wierschepen te gen de wal lagen. In samenspraak met de dorps regering van Winkel benoemde het koggebestuur enkele Turffulsters voor de haven bij de Boerensluis. Deze turfdames moesten de eed op het turffullenafleggen en ze moesten de aangevoerde turf voor het achterland alleen meten met mansden(manden) waarop de laatste brandt en ijck van de baljuwwas geplaatst. Bij het vullen moesten de turfmanden rechtop blijven staan en met turf rondom helemaal vol worden gelegd tot aan de ingebrande ijkstreep. Via deze haven werd ook wel wier aangevoerd voor de wierriem langs de zeedijk. Ook moesten regelmatig de uitgespoelde gaten rond de Boerensluis met wier worden opgevuld. Na de rampzalige paalwormepidemie rond 1730 kwamen veel steen schippers hun Noorse en Deense keien hier lossen. Ook houtwaren uit de landen rond de Oostzee werden hier aan land gebracht. Ik denk daarbij aan Floris Gerritsz Winckel, die regelmatig hout uit de Oostzeelanden invoerde. Zo leverde hij onder andere grenen molenroeden voor de vijf strijkmolens van de Niedorperkogge. -28- V N Winkel, 2005 Achter het riet van de Kromme Gouw verheft zich stoer "strijker" nr. 5. In de Kromme Gouw passeert al kloetend Arie Mul uit de Weerepoldermolen in z'n melkschuitje. Hij brengt zijn melk naar de Mientweg/Molenkade. Moeder de vrouw, die onderwijl een pennetje zit te breien, vaart gezellig mee.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2005 | | pagina 30