-17- Hooge Steden en Lage Valleijen Vroeger hadden de gewone burgers zeer weinig in te brengen, "alleen maar lege brieffies" placht m'n grootmoeder te zeggen. Het bestuur van dorp of polder bepaalde vroeger de regels, waar burgers en buitenlui zich maar naar hadden te schikken. Zo niet, dan was een geldelijke boete meestal het onprettige vooruitzicht. Eigenlijk is er in deze eeuw, wat dit betreft niet zo heel veel veranderd. Denk maar aan de schouwdagen, ze zijn nog niet afgeschaft, alleen wordt er nu vanuit de helikopter gekeken of alles naar wens is. Schouwmeester Gert Vries met zijn onafscheidelijke kloet, blubberend door het natte polderland en daarbij loerend naar malversaties, is verleden tijd geworden. Schouwdagen in het polderland staan nog steeds op het programma en blijft men in gebreke dan volgt een forse boete en het malheur wordt op kosten van de onwillige verholpen. Ook de poorters van Winkel en Niedorp moesten zich in het verleden conformeren aan tientallen keuren, die door de dorpsregering werden uitgevaardigd. Gelukkig zijn de prachtige zeventiende eeuwse keurboeken van beide dorpen goed bewaard gebleven, ze staan vol met de meest "gekke" keuren. Ook de dijkgraaf en waarschappen van de Niedorperkogge mochten keuren en ordonnanties uitvaardigen. Deze keuren hadden ook betrekking op de natte zeedijk tussen Kolhorn en de Wijzendhorn. De Winkelerdijk In deze "dijkenstory" bedoel ik met de Winkelerdijk grofweg het dijkgedeelte vanaf de Kreil tot aan de Wijzendhorn ter lengte van ongeveer 6700 meter. De Wijzendhorn (dikke paal) is de hoek waar de zeedijk en de Langereis bij elkaar komen. In meters uitgedrukt is de lengte van de Winkelerdijk ruim 6700 meter, wat overeenkomt met ca. 2000 roeden. Negenhonderd roeden (3060 m.) vanaf de Wijzendhorn tot aan de afslag naar Lutjewinkel, was in onderhoud bij Drechterland. Drechterlandse-Winkeldijk werd dit stuk ook wel genoemd. Onderhoud van de resterende 1100 roeden Winkelerdijk tussen de Mientweg (Lutjewinkel) en de Kreil moest uit de beurs van de Nie dorperkogge komen. Hoe het komt dat Ursem ook nog eeuwenlang 36 roeden (125 m.) dijk moest onderhouden, pal naast de Drechterlandse-Winkeldijk, vermelden de De Winkelerdijk van de Kreil tot de Wijzendhorn annalen niet. Jaarlijks werd de Winkelerdijk ^lt: vf" Rentersluze tot strijkmolen, door j. Rppti/i kk pr door de hoge heren geschouwd, waarna een lijst met werkzaamheden werd opgesteld, die in dat jaar aan de dijk verricht moesten door Jan Smit

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2005 | | pagina 19