Ergens midden in Barsingerhorn staat een woning, ik meen van de familie Stins, waar een timmerman zich in de gevelnok op een fantastische wijze heeft uitgeleefd. Heel mooi passend in het beschermde dorpsgezicht. Er is een tijd geweest, zo vlak na de oorlog, dat de nog bestaande roetjes uit de ramen werden verwijderd om eindelijk het uitzicht op de buitenwereld te verruimen. Sommigen gingen zo ver om van twee ramen één te maken, alsof het etalages moesten worden. Er zijn nog diverse huizen aan te wijzen waar deze ingreep op wanstaltige verhoudingen is uitgelopen. Meestal blijkt zoiets later heel lastig herstelbaar, omdat men geen passende stenen meer kan vinden in de juiste kleur. Ik toon hier als voorbeeld een huis dat nog niet zo lang geleden gesloopt is. Het huis nummero 72, naast de al eens eerder geprezen woning van de familie Klaver (tegenover de Aldi) had oorspronkelijk een zekere statigheid die in het verleden behoorlijk naar de filistijnen was geholpen. Ook hier een buitenproportioneel raam, maar gelukkig aan de zijkant. Op 't ogenblik mag de woning aan de voorzijde weer gezien worden! Op de beide nokken van het schilddak zijn weer schoorstenen geplaatst, en nog wel in oude stijl met een dekplaat. De hokkerige dakerker heeft nu een zeer acceptabele omlijsting gekregen. Kortom: weer een verheugende restauratie! Een pluspunt in dit kwetsbare dorp waar, naar verluidt, weer griezelige inbreuken verwacht kunnen worden: ons fraaie gietijzeren hek bij de doopsgezinde kerk, nog niet zo lang geleden gerestaureerd, zou gehalveerd moeten worden wegens de noodzakelijke verkoop van de voormalige pastorie en kosters woning.Het aardige dorpshuis op de hoek van de Zwagermanstraat, relatief kort geleden van de grond af herbouwd, zou gek genoeg weer vervangen worden door een nieuw te bouwen woning. Aanvankelijk ging het gerucht dat het een bungalow zou worden. Dat zou bepaald geen aanwinst zijn voor het dorpsgezicht. Nu heeft men het echter over een huis met een klokgevel. Dat klinkt een stuk beter. Hopelijk wordt het niet te kolossaal, zodat het aantrekkelijke huis van Douwes (nr. 102), met het kleine sierlijke torentje, finaal wordt weggedrukt! Als ik naar zo'n blok huizen kijk bij het winkelcentrum houd ik mijn hart vast. Kennelijk moet alles kunnen tegenwoordig. Zo'n merkwaardige witte doos met -9- Een duidelijk voorbeeld van zo'n verminkte woning.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2005 | | pagina 11