Veranderingen Welke mens houdt niet van verandering? Het bekende kan af en toe behoorlijk vervelen. Als een te vaak gehoord melodietje. Aan de andere kant is een vertrouwde omgeving voor velen ook heel belangrijk. Leeftijd speelt hier natuurlijk een belangrijke rol. De oudere medemens staat in het algemeen niet te springen om een langzamerhand geliefde omgeving drastisch te veranderen. Een jonge generatie richt zich vaak tot de heersende mode, drinkt bijvoorbeeld uit de fles in plaats van een glas, siert zich eventueel met tatoeages en piercings, draagt strings en betrekt opvallend graag woningen die er totaal anders uitzien dan de stijl van de laatste vijftig jaar. Iets moet al bijzonder interessant zijn om voortdurend gewaardeerd te blijven. Dat geldt zeker voor gebouwen. Dikwijls grijpt men terug op bouwstijlen uit het verleden. Huizen uit de dertiger jaren van de vorige eeuw zijn nog steeds zeer geliefd. Men betreurt het als het glas-in-lood in de bovenramen tóch teloor is gegaan en men is blij als de schuifdeuren van de kamers en suite nog achter het gips zitten. Hard- en zachtboard worden eventueel verwijderd om balken en oude profielen weer in 't zicht te krijgen. Wie het zich kan permitteren laat een huis bouwen in een nog oudere stijl, eventueel 'typisch Hollands' met een gedeeltelijk houten voorgevel en ramen met roetjes. Een gedeelte van de jongeren prefereert echter een hypermoderne vormgeving, speciaal als ook de ruimte-indeling totaal anders is dan anders. Als men oog heeft voor historische waarden koestert men vormen uit het verleden die getuigen van een gevoel voor harmonische verhoudingen. Dat kan zowel in alle eenvoud als in uitbundige en rijke versieringen. In onze dorpen lag zo'n uitbundigheid zeker niet zo voor de hand. Met 'doe maar gewoon dan doe je al gek genoeg' dien de men zich behoorlijk in te houden. Alleen bij de nokversieringen mocht men kennelijk een beetje uit zijn dak gaan. Daar zijn nog altijd een aantal mooie voorbeelden van te vin den. Een fraaie ingewik kelde makelaar op het zeer oude huis van timmerman Rood, nr. 121 in Nieuwe Niedorp. Een opvallend grote makelaar op het ge restaureerde huis van voorheen Martijn Kanis, nr. 75. Uitgebreid lofwerk aan nok en daklijsten van de familie De Leeuw, nr. 85 in Winkel, naast het doktershuis. -8- door Jan Keuken Vlak naast het markante doktershuis het huis met het lofwerk.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2005 | | pagina 10