Elk jaar worden er nog Nutsbijeenkomsten georganiseerd waarbij ontspanning op de voorgrond staat en het vroeger zo noodzakelijke educatieve element hooguit een bijkomstige rol speelt. Om wat recente voorbeelden te noemen: de Westfriese Schrijversgroep, koffieconcerten, de accordeonvereniging Aartswoud. De viering van het 150-jarig bestaan in 1998 werd trouwens nog eens heel serieus opgeluisterd met een voordracht van dokter Smalhout. Elk jaar wordt er een excursie naar bijvoorbeeld een museum georganiseerd. Je zou dat tot op zekere hoogte educatief kunnen noemen. In den beginne Laten we eens gaan kijken wat die Maatschappij tot Nut van 't Algemeen in den beginne nu eigenlijk voorhad: We gaan bijna 222 jaar terug naar het jaar 1784. Het is de eeuw van de Verlichting waarin de Rede zegeviert. Niets wordt bij wijze van spreken nog klakkeloos aangenomen op gezag van wie dan ook. Alles wordt overdacht. Allerlei genootschappen tot verspreiding van kennis schieten als paddestoelen uit de grond. De meeste houden zich bezig met kwesties en zaken die de eigen leden ter harte gaan. Dat kunnen natuurkundige problemen zijn, maar ook politieke. Voor velen is Frankrijk hét voorbeeld. Daar worden niet alleen de eerste encyclopedieën samengesteld, waarin alles wat wetenswaardig is aan ieder die kan lezen wordt uitgelegd. Maar er wordt ook behoorlijk getornd aan het gezeten autoritaire gezag. Het volk moet veel meer zeggenschap krijgen. Uiteindelijk zal dat leiden tot de bloedige Franse Revolutie met z'n bekende slogan 'vrijheid, gelijkheid en broederschap'. Op een groot aantal Franse stadhuizen staat dat nog steeds te lezen. -4- Café 't Centrum met rechts de omstreeks 1953 - na brand - herbouwde zaal waarvan in de loop van de tijd zowel 't Nut als de Floor gebruik zou maken.

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2005 | | pagina 6