Integratie Naar verluidt was het 1961. Van de leerkrachtenkamer werd het een lokaal en van dat ene lokaal werden het er twee. Eén voor jongeren en één voor volwassenen. Eigenlijk zo'n beetje zoals 't Nut het bedoeld had. De oude bruine kaften gingen eraf, er werd geplastificeerd en alles zag er nu wat aantrekkelijker uit. Dit geheel functioneerde goed tot de regering subsidie ging verstrekken voor een splinternieuwe openbare bibliotheek. Mits er dan wel sprake was van tenminste zo'n tienduizend inwoners. Nieuwe Niedorp met Winkel samen leverden net genoeg op. Dankzij de verkoop van wat gemeentewoningen kon de nieuwe bieb uiteindelijk tussen de twee dorpen aan de Trambaan verrijzen. Dat gebeurde eind zeventiger jaren. De culturele integratie van twee elkaar vaak nogal misprijzende gemeenschappen was een feit. De trambaan was geen denkbeeldig slagveld meer. Toch moet er al veel eerder aan culturele samenwerking zijn gedaan. We lezen namelijk tot onze verbazing dat de Niedorperkogge - globaal het gebied tussen Langereis, Moerbeek en Kolhorn - ook eens nutsdepartement is geweest en wel zo'n twintig jaar lang, tussen 1843 en 1863! Hoe dat precies zit mag Joost weten. En alsof dat nog niet genoeg is staan 'Niedorp' en Winkel ook al heel vroeg als één departement genoteerd, namelijk tussen 1794 en 1800. Het suggereert dat we hier onder Niedorp zowel Oude als Nieuwe Niedorp moeten verstaan, dus andermaal de drie hoofddorpen van de Niedorperkogge samen. Wellicht zijn er nog archieven die hier wat meer licht op kunnen werpen. Winkel heeft, net als Twisk, meer Nutsinstellingen gehad dan alleen maar een bibliotheek. We denken aan de Nutsspaarbank, al opgericht in 1848, die niet zo bar lang geleden zelfs nog over een splinternieuw gebouw kon beschikken. Daar waar nu het bloemenbedrijf van Mirjam Schouten is gevestigd. (De namen Arie Porte en Henk van Zoonen worden in Winkel nog bijna automatisch aan die Nutsspaarbank verbonden.) -3- De voormalige Nutsspaarbank hoek Dorpsstraat - Trambaan

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2005 | | pagina 5